26.12.2020

Sekcja Łączności Radiowej – Podsumowanie AD 2020

Zbliżamy się do końca Anno Domini 2020 i to teraz warto podsumować nasze wspólne, dotychczasowe działania. Fundacja Pobudka pod której „skrzydłami” funkcjonujemy jako Sekcja Łączności Radiowej, zwana potocznie Radiokluczem, przez ostatnie kilka miesięcy dynamicznie rozwijała różne pola tematyki radiowej. A wszystko zaczęło się w marcu 2020 roku …

Na podstawie wniosku złożonego do Urzędu Komunikacji Elektronicznej 25 marca 2020 roku otrzymaliśmy Pozwolenie Radiowe kategorii 1 na używanie stacji amatorskiej o znaku SPØRP. To na tej podstawie możemy w praktyce, na falach radioamatorskiego eteru, szkolić młodych adeptów prowadząc łączności za pomocą radiostacji.

Kolejna ważna data to 18 kwietnia czyli Światowy Dzień Krótkofalarstwa (Krótkofalowca) – święto obchodzone corocznie jako rocznica utworzenia w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalarskiego (ang. International Amateur Radio Union, IARU). W ten dzień oficjalnie opublikowaliśmy stronę internetową radiostacja.pobudka.org jak i również po raz pierwszy przeprowadzone zostały łączności przez geostacjonarnego satelitę QO-100 spod znaku SPØRP.

25 kwietnia Sekcja Łączności Radiowej otrzymuje pierwszy dyplom za nasłuchy i dekodowanie SSTV (telewizja powolnego analizowania).

W okresie letnim, w górach, prowadziliśmy liczne testy – próby łączności modulacją FM w paśmie 4 metrowym oraz 10 metrowym co wzbogaciło nasze umiejętności a przede wszystkim znacznie poszerzyło wiedzę jak wykorzystywać częstotliwości 29 MHz i 70 MHz efektywniej. Pokazowe radio-plenery w Małopolsce, górskie piesze wycieczki, przyczyniły się do zwiększenia świadomości turystów na szlaku, czym jest łączność za pomocą radiostacji.

Prowadziliśmy radioamatorskie szkolenia dla zainteresowanych w Krakowie, z harcerzami na Łabowskiej Hali w Częstochowie a nawet „mini-szkolenie” 😉 podczas trwającego V Turnieju Strzeleckiego w miejscowości Skrzyszów.

W odpowiedzi na coraz częstsze zapytania w sprawie chęci aktywnego udziału w powstającej Sekcji Łączności Radiowej Pobudki, od 9 września umożliwiamy dołączenie do nas 😀 czyli na naszych stronach pojawił się formularz zgłoszeniowy który w prosty sposób można wypełnić i przesłać.

Ubyło czasu mało-wiele 😉 i … na naszą skrzynkę e-mailową dotarło sporo zgłoszeń, propozycji a przede wszystkim chęci współpracy. Napisali do nas licencjonowani krótkofalowcy, użytkownicy CB Radio oraz też i osoby chcące pogłębiać wiedzę w temacie radiokomunikacji.

Dziękujemy za Wasz odzew i chęć aktywnego działania! 😀

W związku z dużym zainteresowaniem łącznością radiową w paśmie obywatelskim CB Radio, trwają zaawansowane prace nad utworzeniem jeszcze w tym roku, „Radioklucza-161 do którego będzie można dołączyć, otrzymując indywidualny kryptonim (wywołanie) oraz dawkę „know-how” jak sprawnie działać bez pozwolenia radiowego 😉

W sezonie jesienno-zimowym nie zabrakło intensywnej pracy.
Na specjalne, indywidualne zamówienie odebraliśmy pionową (tylko dwa takie egzemplarze w Polsce!), dookólną antenę (GP) o długości 2 x 5/8 fali, czyli promiennik o łącznej wysokości 14 metrów! Antena z ośmioma przeciwwagami mającymi długość 2,7 metra pracuje w zakresie od 27 do 29 MHz.
Latem przyszłego roku, planowane są plenerowe testy anteny-giganta w paśmie 10 metrów o których z przyjemnością będziemy wcześniej informować na naszej stronie (w kalendarzu wydarzeń).

Przez te wszystkie miesiące wspólnej pracy technicznej, odpowiedzią na chęć zamieszczania informacji o powstających urządzeniach, utworzyliśmy wirtualne LABORATORIUM w którym to pokojach, publikujemy różnego rodzaju praktyczno-techniczne przedsięwzięcia osób współdziałających z nami.
Do ciekawego, uruchomionego lipcu urządzenia, należy punkt dostępowy sieci hamNet SR9H1N opisany w pokoju laboratoryjnym numer #2.
Obecnie pracujemy nad oczekiwaną od dłuższego czasu (… a raczej jej ponownym uruchomieniem), radiolatarnią SR9RMF której historia powstania jest bardzo interesująca i niebawem zostanie opublikowana w pokoju o numerze #4, wraz z aktualizacją informacji z zakresu budowy nowego modułu – który po części prezentuje się tak …

Jedno z ostatnio dodanych automatycznych urządzeń które trafiło do naszego Laboratorium (pokój numer #14) to cyfrowo-analogowa (C4FM / FM) bramka globalnej sieci Echolink pracująca z automatycznym wykrywaniem modulacji (AMS) której budowa oparta jest na wysokiej klasy radiostacji FTM-3200D.

Podczas podsumowania naszych dotychczasowych działań w roku 2020, trzeba z radością odnotować, uruchomienie siedziby pierwszego Radioklucza w mieście Częstochowa 😀

Radioklucz Częstochowa (Sekcja Łączności Radiowej Pobudki) posiada nowoczesną radiostację FT-991A zapewniającą pracę na wielu pasmach radioamatorskiego eteru. Od fal krótkich po UKF. Nie zabrakło również radiotelefonu CB Radio do kontaktu w paśmie obywatelskim.

Zainstalowane na przełomie listopada i grudnia, podstawowe systemy antenowe do pracy w pasmach KF, UKF oraz satelitarnego (parabola o średnicy około 1,2 m) SHF i µWave.

Do nawiązywania łączności amatorskich na częstotliwościach UKF – 144 MHz i 430 MHz zainstalowano popularną antenę Diamond X-510 w wersji MH. Krótkie fale obsługuje antena typu delta (Red-Delta D82HD), zawieszona poziomo. Dla przykładu, w dniu montażu, w przysłowiowe „5 minut przy kawie”, przeprowadziliśmy bezproblemową łączność w paśmie 80 metrów z Francją.

Comiesięczne (wewnętrzne), organizacyjne spotkania z coraz liczniejszą częstochowską grupą – w tym zainteresowanie lokalnych krótkofalowców, podkreślają wagę dotychczasowych działań w zakresie powstawania Radiokluczy jako trafne i potrzebne. … dziś Częstochowa jutro Gietrzwałd? … Gietrzwałd – a następnie Małopolska? … kto wie … 🙂

Sekcja Łączności Radiowej Pobudki – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

Dotychczasowe nasze działania dają duży, dobry odzew od osób zainteresowanych tematyką łączności radiowej a komentarze (zauważone też i te na portalach głównego ścieku), potwierdzają słuszność kontynuowania działań w odpowiednim kierunku, odważnie od początku wyznaczonym.

Z radiowymi pozdrowieniami vy73! – Sekcja Łączności Radiowej 2020 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: