28.08.2020

SPØRP – Przehyba 2020 #2

W niedzielę 16 sierpnia 2020 roku na górze Przehyba (1175 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim (Pasmo Radziejowej) – kwadrat lokatora: KNØ9GL odbyły się plenerowe, otwarte pokazy łączności radiowej. Początkowo planowane również na sobotę 15 sierpnia – ze względu na prognozowane opady deszczu oraz burze zostały odwołane.

Niedzielnym rankiem przy sprzyjającej aurze pogodowej zaczęto rozpakowywać amatorski sprzęt radiowy, podłączać radiostację, rozstawiać maszt i montować nadawczo-odbiorcze anteny. Dzięki uprzejmości i przychylności Pani Olgi Bielak ze Schroniska na Przehybie, stolik ze sprzętem rozstawiono na polu namiotowym naprzeciw schroniska.

Miejsce: https://goo.gl/maps/VMrRLU7TKexKERmd7

Przehyba w dzień (foto 360°): https://goo.gl/maps/JgtJtCusZFTaxKnh8

Przehyba nocą (foto 360°): https://goo.gl/maps/pg5HebuBi1cFKgDs6

Zasilanie urządzeń doprowadzone zostało z akumulatora 12 V (auto obok) który zapewniał stabilną pracę przez cały dzień 🙂 nawet przy dwukrotnym podłączeniu turystycznego czajnika elektrycznego 😉

Z zasilania akumulatora samochodowego korzystały radiostacje pracujące w pasmach amatorskich 2 m / 70 cm (144 MHz / 430 MHz), w paśmie 10 m (29 MHz FM) oraz trzecia przystosowana do łączności na kanałach obywatelskiego CB Radia. Dodatkowo do dyspozycji były radiostacje przenośne pracujące w paśmie 4 m (70 MHz) jak i PMR.

 

Krótki filmik z krótkofalarskiego pleneru SPØRP na Przehybie
(AD 16 VIII 2020)

Na niewielkim maszcie z odciągami zamontowano siedmiometrową pionową antenę Sirio Gain-Master która pokrywała częstotliwości KF amatorskiego wycinka FM pasma 10 m (29 MHz). Przez przełącznik wysokiej częstotliwości sygnał podawany był również do radiotelefonu CB Radio (27 MHz). Dla radiostacji VHF i UHF przygotowana była antena Diamond X-510N. Anteny do radiostacji podłączone zostały niskostratnym przewodem koncentrycznym TriLan 240.
Do pracy na CB Radio wykorzystano radiotelefon Intek M-899 VOX a na amatorskim paśmie 10 metrów – radiostację Yeasu FTL-1011 o mocy 50 W. Na UKF pracowano z urządzenia nadawczo-odbiorczego CRT Micron z mocą 25 W.

Przez cały dzień pogoda dopisywała a przechodzący turyści z zaciekawieniem przystawali, słuchali i dopytywali wdając się niejednokrotnie w dłuższe i merytoryczne rozmowy na tematy łączności radiowej.

Prowadzone QSO na pasmach UKF, uzyskiwane raporty potwierdzały atrakcyjność wysokości 1175 metrów nad poziom morza. Raz po raz otwierająca się propagacja w paśmie KF zapewniała dwustronną korespondencję radiową, modulacją FM na częstotliwości 29,600 MHz z Wielką Brytanią.

Choć sobotnia część planowanego radio-weekendu na Przehybie została odwołana to przez całą niedzielę (dzień 2) pogoda dopisywała i spokojnie, bez pośpiechu można było również dołączyć do ekipy ogniska-grila 😉 by upiec i zjeść przepyszne kiełbaski w radiowym doborowym towarzystwie 😀

Pozdrawiamy amatorskim 73! 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: