19.04.2020

SPØRP w eterze! Pierwsze satelitarne łączności

18 kwietnia 2020 roku po raz pierwszy znak SPØRP pojawił się w krótkofalarskim eterze. W tym dniu przypadało światowe święto radioamatorów – była to doskonała okazja do pierwszej aktywności radiowej.

Od godziny 21.00 na geostacjonarnym satelicie QO-100 pojawiały się pierwsze testy zespołu urządzeń nadawczych. Odbiór sygnału korespondentów z satelity (tzw. downlink) odbywał się za pomocą wąskopasmowego WebSDR’a dostępnego online za pomocą którego od czasu do czasu można było również kontrolować jakość i siłę sygnału nadawanego do satelity.

WebSDR dostępny jest 24/h w internecie pod adresem: www.eshail.batc.org.uk/nb – każdy może skorzystać z odbiornika on-line i posłuchać sygnałów / rozmów prowadzonych przez satelitę QO-100. Zachęcamy do prowadzenia nasłuchów! 🙂

Operatorem stacji 18 IV 2020 roku był Paweł (SP9FUN). To on prowadził pierwsze wywołania z QTH: KNØ9IO w Nowym Sączu. O godzinie 22.00 czasu lokalnego na częstotliwości 10,489 770 GHz emisją jednowstęgową USB nawiązana została pierwsza dwustronna łączność radiowa z polskojęzyczną stacją DD5JI (Wojciech) nadającą z QTH: JN39TK (Kindsbach – Niemcy). Kolejne o 22.11 z Tomaszem DJ4TP (Geilenkirchen – Niemcy) a o godzinie 22.31 z Bronisławem SP9WZO nadającym z Cieszyna. Wszystkie korespondencje raportowane były na 5/9.

 

Fragment nagrania audio prowadzonych pierwszych łączności satelitarnych spod znaku SPØRP.

 

Nadawanie sygnału do satelity odbywało się za pomocą radiostacji IC-7100 Icom ustawionej na emisję USB. Urządzenie podczas nadawania generowało zmodulowaną wstęgę boczną w paśmie 70 centymetrów. Moc wyjściowa wysokiej częstotliwości została celowo zredukowana do minimum (1%) czyli około 2 W PEP tak aby nie uszkodzić transwertera. UP-konwerter (transwerter) o nazwie DX Patrol MK3 „podnosi” częstotliwość 432 MHz na 2,4 GHz który następnie podawany jest na wzmacniacz LDMOS o mocy około 10 W. Całość modułów wraz z układem zasilania i chłodzenia zamontowana została w przemysłowej aluminiowej obudowie 1 U typu Rack 19″.

Około 6 metrów niskostratnego feeder’a TriLan240 przesyłało sygnał do promiennika antenowego. Tłumienie przewodu koncentrycznego w paśmie 2,4 GHz wynosiło około 2,6 dB.

Antena (tzw. feed) – to domowej konstrukcji dopasowany do impedancji 50 Ohm helikal o prostej ale ciekawej budowie pracujący w polaryzacji kółowej prawoskrętnej (RHCP). „Lustro” ogniskujące wiązkę (tzw. dish) to offsetowa czasza anteny satelitarnej o średnicy 1200 cm.

Łączności zakończone powodzeniem zakończono około godziny 23.15

Z amatorskimi pozdrowieniami vy73!

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: