ISS

International Space Station (ISS) – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress. Po zakończeniu amerykańskiego programu wahadłowców w 2011 roku, jedynym przewoźnikiem astronautów stały się rosyjskie rakiety Sojuz.

Licencjonowani krótkofalowcy (Amatorska Służba Radiowa) mogą prowadzić korespondencję radiową z kosmonautami będącymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS wykorzystując do łączności zakresy częstotliwości wg. pozwolenia radiowego.

International Space Station (ISS) -  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa a w szczególności; planowane łączności ARISS służą do popularyzowana tematyki wśród dzieci i młodzieży szkolnej (projekt ARISS). Stacja ma także przydzielone własne znaki wywoławcze: amerykańskie NN1SS oraz NA1SS, rosyjski RZ3DZR, oraz niemiecki DLØISS.

Kalendarz ARISS dostępny jest na stronie AMSAT-ON.BE

Kalendarz ARISS – Plik iCal

Częstotliwości ISS w pasmach amatorskich:

145,200 MHz – (Uplink) z ziemi do ISS – Fonia emisją F3E (FM)
145,800 MHz
– (Downlink) z ISS na ziemię – Fonia emisją F3E (FM)

145,990 MHz Uplink VHF (z ziemi do ISS – Emisje cyfrowe packet radio)
145,800 MHz
– Downlink VHF (z ISS na ziemię – Emisje cyfrowe packet radio)

2 września 2020 roku został uruchomiony radio-przemiennik foniczny typu cross-band 2 m / 70 cm (FM):

145,990 MHz / CTCSS: 67 Hz – (Uplink VHF) emisja F3E – FM (Ziemia – ISS)
437,800 MHz
– (Downlink UHF) emisja F3E – FM (ISS – Ziemia)

143,625 MHz (FM) to robocza częstotliwość załogi stacji kosmicznej ISS. Podczas zewnętrznych prac na orbicie można usłyszeć rozmowy kosmonautów. Nie jest to częstotliwość radioamatorska więc nie można na niej nadawać nawet krótkofalowcom posiadającym pozwolenie radiowe w służbie amatorskiej!

Możliwa jest też obserwacja przelotów ISS na niebie – nocą, wraz z prowadzeniem nasłuchów na podanych częstotliwościach. Aby sprawnie określić kiedy i skąd stacja nadlatuje, wystarczy pobrać i zainstalować darmową aplikację ISS Detector która przypomina o zbliżającym się przelocie ISS.

Podczas wybranych przelotów radioamatorzy przebywający na stacji ISS nadają w eter obrazy przesyłane techniką SSTV (tzw. telewizja powolnego analizowania). Za pomocą odbiornika ustawionego na częstotliwość 145,800 MHz (FM) i uruchomioną darmową aplikacją Robot36. Aby zdekodować obraz wystarczy włączyć aplikacji umiejscowić telefon w pobliżu odbiornika. Dostępny jest też znany wśród radioamatorów darmowy program do dekodowania (oraz kodowania) o nazwie: MMSSTV który dostępny jest na stronie MM HamSoft.
Organizowane są też „akcje dyplomowe” – kto prześle indywidualnie odebrane z ISS obrazy na specjalnie podany adres e-mail lub stronę, może uzyskać okolicznościowy e-dyplom.

Warto wcześniej sprawdzić w kalendarzu ARISS informacje planowanych transmisjach z ISS. Pomocna też jest strona AMSAT ORG.

Obraz (na żywo) z ISS: <<< https://youtu.be/nA9UZF-SZoQ >>>

Aktualna pozycja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS (ISS Tracker):