18.06.2020

Testy łączności FM w paśmie 4 metrów (70 MHz)

Pasmo 4 metrów to pasmo radiowe w zakresie fal UKF, przyznane krótkofalowcom w niektórych krajach, w Polsce dopuszczone do użycia od 1 czerwca 2012 roku. Aktualny zakres częstotliwości w naszym kraju mieści się w przedziale 70,000 – 70,300 MHz i tylko wąski wycinek od 70,250 do 70,294 MHz jest przeznaczony dla emisji FM lub AM co w efekcie (umownie) daje możliwość pracy na czterech częstotliwościach simpleksowych (kanałach) z odstępem co 10 kHz.

Od kilku miesięcy Paweł SP9FUN w warunkach górskich (Małopolska) przeprowadza liczne testy / próby łączności w tym stosunkowo od niedawna przyznanym radioamatorom w naszym kraju paśmie. Doskonale znając zalety emisji jednowstęgowych (SSB), wysokowydajnych cyfrowych – takich jak FT8, postanowił skupić się na modulacji częstotliwości (FM) w celach doświadczeń pracy w eterze z prostych radiostacji oraz chęci budowy eksperymentalnej bramki globalnej sieci Echolink w tym paśmie. Etapy prac nad simpleksową bramką odnotowane są w Laboratorium – pokój numer 13.

5 maja 2020 roku w Nowym Sączu uruchomiona została tymczasowa bramka Echolink pracująca na częstotliwości FM 70,290 MHz z mocą wyjściową nadajnika 15 W. Zastosowanym urządzeniem nadawczo-odbiorczym była Motorola GM350 a jako jednostka sterująca użyto terminala HP T5000 pracującego na systemie operacyjnym Windows – oczywiście z odpowiednim oprogramowaniem. Pierwsze, lokanle testy na antenie dookólnej 1/2 fali zainstalowanej 16 metrów nad gruntem (Nowy Sącz) przebiegły bardzo obiecująco. Jedną z dalszych łączności była przeprowadzona na dystansie 33 km (wzniesienie Wał k. Tarnowa) próba odbioru eksperymentalnej bramki, gdzie za pomocą radiostacji przenośnej (Motorola GP900) wyposażonej w standardową antenę helikalną, siła odbieranego sygnału oszacowana została na poziomie s7.

Krótki filmik odbioru testowego sygnału z N.Sącza na wniesieniu Wał.

 

Mapka obrazująca dystans 33 km na jakim przeprowadzono testy

 

Kilkanaście wyjazdów w promieniu około 50 km od miejsca zainstalowania bramki, tesując zasięg i propagację fali bezpośredniej, sprawdzanie różnych własnoręcznie zbudowanych anten mobilnych (samochodowych), doświadczanie „zakłóceń miejskich” w tym paśmie zmobilizowało Pawła SP9FUN do dalszych prób – tym razem ze znacznej wysokości, pomiędzy zainteresowanymi krótkofalowcami.

Ogłaszając na znanym krótkofalowcom portalu SP7PKI; w założonym temacie o nazwie QSO na 70,260 MHz FM plan wyprawy na wieżę widokową na Radziejowej (1266 m n.p.m.), Paweł wraz z Agatą SQ9ABC, 14 czerwca z nieznacznym opóźnieniem dotarli do celu. Warunki pogodowe nie sprzyjały ale zacny cel mobilizował a „pogoda ducha” dopisywała 🙂

Film z drogi na Radziejową oraz łączności z wieży widokowej

 

I jest! Kolejny sukces! Po kilku wywoływaniach 14 VI AD 2020 nawiązano dwustronną łączność na dystansie ponad 100 km (dotychczasowy rekord odległości) z bardzo dobrym raportem! 😀

Nawiązane stabilnego i komfortowego QSO ze Stanisławem SP9WUW nadającego ze stacji bazowej w okolicach Jerzmanowic z rewelacyjnym jak na taką odległość raportem s7, rozpoczęło nowy etap w prowadzeniu testów łączności w ciągle tak mało docenianym paśmie 4 metrów.

Mapka obrazująca dystans ponad 100 km na jakim przeprowadzono rekordowe QSO

 

Już niebawem kolejne wyprawy w góry celem prowadzenia prób nawiązywania amatorskich łączności FM w paśmie 4 metrów.

Zapasowe, sprawne źródła zasilania 😉 oraz ciągle zdobywany bagaż technicznych doświadczeń z całą pewnością zostanie dodany do planowanych następnych wypraw do których i Ty możesz śmiało dołączyć kontaktując się z nami.

Podziękowania za zaangażowanie i aktywność w eterze dla stacji: SQ8AQX, SQ9PDK, SQ9KCP które zostały odebrane oraz dla nasłuchowców prowadzących podczas wyprawy aktywną relację przez e-mail.

W międzyczasie, podczas wyprawy na Radziejową, przeprowadzone zostały dodatkowe testy łączności w paśmie 10 metrów, również w modulacji FM które są zwieńczeniem wspólnych z Piotrem SQ5ALQ, trwających od kwietnia 2020 roku, prób łączności DIRECT na dystansie 300 km – ale o tym, w następnym artykule na naszej stronie.

Pozdrawiamy amatorskim 73! 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: