02.10.2020

Szkolenie radioamatorskie SPØRP w Częstochowie

W sobotę 26 września 2020 roku odbyło się teoretyczno-praktyczne, radioamatorskie szkolenie zorganizowane przez częstochowski Klucz Pobudki. Spotkanie miało miejsce w sali przy ul. Królowej Jadwigi 59/65 w Częstochowie. Po raz trzeci – zaczynając od lipca, zajęcia prowadził Paweł Kołodziej SP9FUN.

Planowo o godzinie 10.00 po przywitaniu prowadzącego rozpoczęto część teoretyczną omawiającą ogólne sposoby komunikacji za pomocą radiostacji w tym zalety i wady pomiędzy komunikacją smartfonem i komunikatorami internetowymi a radiotelefonem. Omówiono szczegółowo różnice pomiędzy ogólnodostępnym CB Radio i PMR a krótkofalarstwem skupiając się przede wszystkim na Amatorskiej Służbie Radiowej.

Do przerwy obiadowej planowanej na godzinę 14.00 poruszone zostały zagadnienia związane z zalecanymi sposobami nauki literowania, kodów Q, slangu amatorskiego, pasm – częstotliwości, kierunkowości anten oraz wielu innych podczas których zadawano merytoryczne i ciekawe pytania na temat, skierowane do prowadzącego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rekwizyty otwartej radiostacji z lat 90. oraz nowoczesnej – współczesnej konstrukcji, powietrznego kondensatora zmiennego, cewki antenowej, anteny na pasmo 5,7 GHz o polaryzacji kołowej – prawoskrętnej (LHCP). Wspomniano również o amatorskiej sieci internetowej nazywanej przez radioamatorów hamNet oraz o analogowym mini nadajniku telewizyjnym Amatorskiej Telewizji (ATV) który zamontowany zostanie jako jeden z ładunków podczas bezzałogowego balonowego lotu stratosferycznego SPØRP, planowanego na rok 2021.

Zaprezentowanie i omówienie technicznego pola działań z zakresu radiokomunikacji ma za zadanie przede wszystkim uświadomienie początkujących radioamatorów o bardzo ważnym, często pomijanym temacie – a mianowicie: krótkofalowiec to przede wszystkim eksperymentator – konstruktor a niejednokrotnie badacz fal radiowych.

Po przerwie na posiłek od godziny 15.00 na częstotliwości 145,500 MHz z spod znaku Sekcji Łączności Radiowej – SP0RP za pomocą radiostacji Icom IC-7100 o mocy początkowo ustawionej na 2 W 😉 prowadzone były przez uczestników, pierwsze łączności pod okiem operatora odpowiedzialnego (SP9FUN). Podłączona do radiostacji antena Diamond X-510N, zamontowana 2,5 m nad gruntem, zapewniała łączność na obszarze Częstochowy i okolic.

Stawiając „pierwsze kroki” w eterze, zafascynowana łącznością radiową dziesięcioosobowa grupa młodych adeptów krótkofalarstwa w zdecydowanej większości zadeklarowała chęć przystąpienia do państwowego egzaminu w celu uzyskania Świadectwa Radiooperatora w Amatorskiej Służbie Radiowej.

Powodzenia na egzaminie! 😀 amatorskie vy73!

 

„Szczęść Boże!
Szkolenie krótkofalarskie za nami. Pierwszy kontakt radiowy z „otwartymi ustami” przeżyłem jak dziecko i dzięki Twojej pomocy, wskazówkom jak zachować się w eterze, wyszło doskonale. Każdy z nas – uczestników szkolenia, miał okazję dotknąć nacisnąć etc. radia i przełamać wewnętrzny strach wysyłania w eter swojego głosu mimo wcześniej deklarowanej odwagi. Wypowiedzenie słów wywołania w odpowiedniej kolejności wbrew pozorom nie jest takie proste i podobnie jak raczkujące dzieci uczą się chodzić, my również jesteśmy na tym etapie.

Z wyrazami wdzięczności, Andrzej
.”

 

Bardzo dziękuję za znakomicie przeprowadzone szkolenie w Częstochowie. Pełen profesjonalizm, obszerna wiedza podana w pigułce ciekawie i zrozumiale. Część praktyczna zaliczona przez wszystkich a rodzynką na torcie było połączenie i ciekawa wymiana wiadomości z lokalnym radioamatorem i jak się okazało bardzo dobrze zorientowanym w lokalnych około-częstochowskich realiach łączności radiowej.

Pozdrawiam Serdecznie, Jacek
.”

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: