C4FM (Fusion)

C4FM (Continuous 4-level Frequency Modulation) – typ modulacji stosowany do cyfrowej komunikacji głosowej i przesyłania danych w systemie Fusion.

Wprowadzenie technologii C4FM jest początkiem nowego systemu łączności cyfrowej w świecie amatorskich łączności radiowych. Największą zaletą komunikacji cyfrowej jest możliwość przesyłania dużych ilości danych. Odstęp kanałowy 12,5 kHz przy użyciu trybu modulacji cyfrowej C4FM pozwala na szybką transmisję danych, czystą komunikację głosową i dobre parametry korekcji błędów. C4FM oferuje szybkość transferu danych 9,6 kbps. To znacznie różni się od istniejących radiowych systemów cyfrowych i rozszerza możliwości ciekawych amatorskich działań w przyszłości. Technologia C4FM zapewnia trzy tryby transmisji cyfrowych i tryb analogowy (FM).

AMS (Automatic Mode Select)
Automatyczny wybór emisji jest jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji systemu FUSION. Tryb AMS natychmiast rozpoznaje rodzaj transmisji (cyfrowa C4FM, czy też analogowa FM) i odpowiednio przełącza tryb pracy, aby umożliwić bezproblemowe współistnienie zarówno użytkowników analogowych jak i cyfrowych.

Tryb V/D (Voice / Data simultaneous communication mode)
W trybie tym przesyłane są sygnały głosowe i transmisja danych w tym samym czasie. Połowę pasma zajmuje transmisja cyfrowa głosu. Drugą połowę wykorzystuje się do przesyłu sygnału korekcji błędów sygnału głosowego i pozostałych danych cyfrowych.
Tryb ten umożliwia jednoczesne przesłanie głosu i danych np. pozycji GPS i jest podstawowym trybem pracy w tym systemie.
 
Tryb Voice FR (Voice Full Rate Mode)
Tryb ten wykorzystuje całe pasmo 12,5 kHz do transmisji cyfrowych danych głosowych i zapewnia najwyższą jakość rozmowy.
 
Tryb Data FR (High Speed Data Communication Mode)
Tryb danych FR wykorzystuje pełną szybkość transmisji danych w pasmie 12,5 kHz. Pozwala na przesyłanie dużych ilości danych, wiadomości tekstowych, zdjęć i danych w postaci notatek głosowych z podwójną prędkością w stosunku do trybu V/D.
 
Tryb FM
Standardowy tryb analogowych łączności FM stosowany w lokalnych łącznościach bezpośrednich oraz poprzez analogowe przemienniki FM.

Niebawem więcej informacji.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: