24.05.2021

Radioklucz Nowy Sącz 23 V 2021

Czwarte, wewnętrzne spotkanie Radioklucza w Nowym Sączu od godzin przedpołudniowych rozpoczęło się od warsztatów, zajęć praktyczno-technicznych (ZPT). Tym razem omawiano i zaprezentowano różnego rodzaju podzespoły elektroniczne tzw. przewlekane (THT) jak i do montażu powierzchniowego (SMD).

Popołudniem postanowiono wybrać się na (#RadioPlener) górę Koziarz 943 m n.p.m. – niestety, pogoda coraz bardziej nie sprzyjała i po przejściu 1 km postanowiono przerwać pieszą wędrówkę.

Podczas wyprawy, jadąc samochodem wyposażonym w helikalną antenę na pasmo 4 metry (70 MHz) prowadzono próby łączności pomiędzy stacją mobilową (Motorola CM-340 / 18 W mocy) a nowo uruchomioną bramką globalnej sieci Echolink SR9IVG oddaloną o około 30 km. Raporty sygnału wahały się od S8 do S9+ dla bramki oraz od S4 do S7 dla stacji zainstalowanej w samochodzie. Z radiostacji przenośnej Motorola GP-900 (o mocy 4 W) na częstotliwości 70,290 MHz dokonano łączności przez bramkę SR9IVG z raportem 56 z dość gęstego lasu co jest bardzo dobrym rezultatem 🙂 Dystans przeprowadzonego QSO szacowany jest na około 22 km bez widoczności optycznej anten (zasłaniające liczne wzniesienia).

Niestety, z 40 minutowym opóźnieniem 🙁 rozpoczęto próby łączności w paśmie obywatelskim CB Radio w ramach Grupy 161 Alfa ale za to prowadzone z góry Przehyba 1175 m n.p.m. 🙂

Prowadzono również próby łączności z testowo uruchomioną bramką globalnej sieci Echolink + simpleks ripiter w paśmie 10 metrów na częstotliwości 29,610 MHz (SR9EHO) które wypadły bardzo obiecująco 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: