Lab #13

Aktualizacja: 23 I 2021

Eksperymentalna, Foniczna Bramka Internetowa sieci EchoLink
Experimental EchoLink Internet Voice Gateway

Znak: SR9IVG
Częstotliwość: 70,290 MHz
Emisja: 11K2 F8E (N-FM)
CTCSS (TX): 107,2 Hz
Antena: 1/2 λ
Moc: 15 W
CPU: HP T5000 – Windows
Pol: Pionowa (V)
TRX: Motorola GM350
Zasilacz: 13,8 V / 12 A
Akumulatory: xx
Loc: KNØ9io (emisja testowa)
Lokalizacja: Nowy Sącz (emisja testowa)
Echolink ID: 624494

Operator: Paweł SP9FUN
Opiekun: Paweł SP9FUN

Na podstawie pozwolenia UKE: DC.WML.5101.2840.2020.3

Status: <<< QRT >>> (emisja testowa)

Cel 1: Zwiększenie aktywności FM w paśmie 4 metrów (70 MHz)

Cel 2: Rozbudowa sieci EchoLink w oparciu o simpleksowe bramki

 

Opis:

Do budowy eksperymentalnej bramki EchoLink wykorzystano radiostację Motorola GM350 w wersji pracującej w paśmie od 66 do 88 MHz (Model: M08FHE4AA2AN). Zaprogramowane cztery popularne częstotliwości w wycinku przeznaczonym dla emisji AM/FM: 70,260 MHz, 70,270 MHz, 70,280 MHz oraz 70,290 MHz dają możliwość swobodnych testów w amatorskim paśmie 4 metrów. Po dostarczeniu zasilania (13,8 V), urządzenie zaprogramowano na tzw. „automatyczny start”, które od razu przechodzi na kanał „4” odpowiadający simpleksowej pracy na planowanej częstotliwości 70,290 MHz. Moc wyjściowa wysokiej częstotliwości została ustawiona na 14,4 W a czułość odbiornika w tym egzemplarzu okazała się wyjątkowo dobra i wynosi -128 dBm. Radiostacja przystosowana jest do pracy dla 12,5 kHz odstępu międzykanałowego, co oznacza dobrą selektywność.

CPU czyli jednostka sterująca to terminal Hewlett-Packard T5000 (Model: T5710) posiadający procesor taktowany zegarem 800 MHz, 512 MB pamięci RAM oraz dysk FLASH o pojemności 512 MB na którym zainstalowano system operacyjny Windows XP. Do zarządzania echolinkowym profilem, autoryzacji w sieci oraz konfiguracji potrzebnych parametrów służy dodatkowe oprogramowanie EchoLinkSetup w wersji 2.0.908.2. Terminal posiada złącze portu szeregowego RS232 które umożliwia komunikację PTT/RX z radiostacją; podczas nadawania (PTT) oraz zwrotnie – sygnał tzw. „zajętości kanału” (RX). CPU wyposażone jest w zintegrowaną z płytą główną kartą dźwiękową – wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe.

Elementami wymagającymi indywidualnej konstrukcji (montaż na płytce uniwersalnej) są separatory sygnałów sterowania CPU-TRX i sygnałów audio. Odizolowanie galwaniczne stanów wyzwalania ze złącza portu RS232 do PTT/RX radiostacji realizowane będzie za pomocą optoprzekaźników lub transoptorów a tory audio – poprzez transformatory BURNS LM-NP-1001-B1. Całość będzie zamknięta w obudowie na zewnątrz której umieszczone zostaną diody LED informujące o pracy bramki. Czerwona – PTT (Nadawanie), zielona – RX (Odbiór), pomarańczowa – zasilanie.

 

W kolejnym etapie budowy urządzenia, przewidziane jest dołączenie modułu sterowania przez sieć informatyczną stanem pracy urządzenia (włącz/wyłącz), monitoring temperatury pracy- szczególnie radiostacji podczas nadawania oraz stanu zasilania sieciowego AC jak i akumulatora w przypadku pracy awaryjnej. Prace nad takim modułem prowadzone są w Laboratorium – pokój numer 1.

Terminal do złącza LAN (RJ45) podłączony zostanie do klasycznej sieci internet. Docelowo bramka zestawiona będzie radiolinią z powstającą siecią hamNet amatorskiego internetu – punkt dostępowy SR9H1N opisywany w Laboratorium – pokój numer 2 lub w zależności od docelowego miejsca zainstalowania – SR9NET którego opis znajduje się w pokoju numer 9.

Aktualnie wykorzystywana do prób antena to pionowy dipol 1/2 fali. Trwają prace nad solidną konstrukcyjne anteną 5/8 fali oraz eksperymentalną 2x 5/8 fali która ze względu na długość 9 metrów, powinna spełniać krytyczne warunki mechaniczne, tak by podczas zimowych oblodzeń nie ulec złamaniu. Planowana długość falowa minimum 5/8 a docelowo 2x 5/8 fali przekłada się na zysk energetyczny anteny co w konsekwencji spowoduje zwiększenie zasięgu pracy bramki. Słabe sygnały będą lepiej odbierane a dostarczona moc nadawcza efektywniej wypromieniowana w eter. Charakterystyka promieniowania planowanych anten – w zależności od długości fali vs. zysk energetyczny (dBi) i docelowa wysokość instalacji to czynniki będące poddawane wielu amatorskim próbom i testom.

Miejscem docelowym montażu eksperymentalnej bramki globalnej sieci EchoLink SR9IVG jest Łysa Góra w Małopolsce której wysokość 781 m n.p.m. pozwoli na wykorzystywanie urządzenia dla jak największej ilości radioamatorów.

Aktualnie urządzenie pracuje testowo z Nowego Sącza i nie nadaje subtonu (CTCSS) 107,2 Hz (Loc: KNØ9io).

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo budowę eksperymentalnej simpleksowej bramki w paśmie 4 metrów a konkretnie zakup indywidualnie konstruowanej anteny 2x 5/8 fali, w zakładce konto znajduje się numer sub-konta bankowego Fundacji Pobudka.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Nadchodzące wydarzenia