31.08.2021

SPØRP – Przehyba 2021 #2

Od kilku lat w okresie wakacyjnym, w sierpniu na górze Przehyba 1175 m n.p.m. (Małopolska, Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej) odbywają się dwudniowe, plenerowe pokazy łączności radiowej. Organizowane przez Sekcję Łączności Radiowej – SPØRP (Radioklucz Nowy Sącz) z cyklu #RadioPlener w ramach akcji informacyjnej #JestemRadioamatorem! odbyły się w sobotę i niedzielę 14 i 15 sierpnia 2021 roku, tradycyjnie przed schroniskiem górskim PTTK Przehyba.

Plenerowe, otwarte pokazy łączności radiowej mają na celu promowanie środowiska radioamatorskiego – krótkofalarskiego wśród osób przebywających na górze Przehyba (turystów). Wydarzenie jest niekomercyjne, a przede wszystkim ma charakter informacyjny, edukacyjny, techniczny, radioamatorski oraz promujący (Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej) Przehybę w radiowym w eterze.

Pierwszego dnia w sobotę, przywieziony sprzęt radiokomunikacyjny zaczęto wypakowywać i rozkładać. Rozwieszano między drzewami antenę na fale krótkie (KF) typu End-Feed o długości 23 metry. Na aucie zamocowano magnesowe anteny na pasma: 10 metrów, 11 metrów, 6 metrów, 2 metry / 70 centymetrów. Rozłożono również namiot reprezentacyjny a w nim – stolik z radiostacjami 🙂 Prowadzono również nasłuch pasm radiowych za pomocą dobrej jakości odbiornika SDR.

Z zainstalowanych radiostacji prowadzono łączności na falach radioamatorskiego eteru oraz w paśmie obywatelskim CB Radio. Zmontowano antenę typu GP 2 x 5/8 fali pracującą w przedziale częstotliwości od 27 do 29 MHz o łącznej długości 14 metrów. Pomiary eksperymentalnej anteny wypadły bardzo dobrze co też zostało potwierdzone podczas przeprowadzanych łączności modulacją FM w paśmie 10 metrów. Mocą 20 W sygnał fali bezpośredniej odbierany był w Warszawie na jednym z odbiorników radio-przemiennika fonicznego SR5KP (29,680 MHz) z raportem 4/4. Przy mocy 50 W raport oszacowany został na 5/8. Prób dokonywano przy pomocy sieci Echolink warszawskiego ripitera KF.

Pomimo przelotnych popołudniowych opadów deszczu, dokonano dokładnego strojenia anteny End-Feed dla częstotliwości 3715 kHz co przyczyniło się do prowadzenia bezproblemowych łączności krajowych w paśmie 80 metrów modulacją jednowstęgową SSB.

Po godzinie 19.30 radiostacje przeniesiono do schroniska PTTK na Przehybie gdzie odbywały się nasłuchy oraz nawiązywano łączności do późnych godzin nocnych 😉

Niedzielnym rankiem, w pomieszczeniu schroniska – jeszcze przed śniadaniem 😉 uruchomiono radiostację pracując w wycinku fonicznym pasma 80 metrów oraz 20 metrów.

Około godziny 8.45 rozłożono i podłączono ponownie radiostacje plenerowe pod namiotem reprezentacyjnym Radioklucza 🙂 Pogoda dopisywała co można było zaobserwować wzmagającym się – z minuty na minutę, ruchem turystycznym na pobliskim szlaku.

Zainstalowano testowo antenę GP Sirio-2016 (5/8 fali) pracującą w przedziale częstotliwości od 26 do 28 MHz której skuteczność porównano do poprzedniej, testowanej 2 x 5/8 fali.

Około godzin południowych, spore zainteresowanie przebywających i przechadzających się turystów wzbudzały prowadzone – jedna za drugą, radiołączności na falach radioamatorskiego eteru 🙂

Przypadkowe spotkanie osób mających styczność z krótkofalarstwem owocowało miłymi rozmowami na temat, radio-wspomnieniami z lat dzieciństwa a nawet – skorzystaniem z radiostacji przechadzającego się po szlaku, radioamatora 🙂

Podczas pobytu na Przehybie, część ekipy udało się do pobliskiej kapliczki spod której pod koniec października odbywać się będą radiołączności z okazji rocznicy odnowienia i poświęcenia tego wyjątkowego miejsca.

Kapliczka na Przehybie (www.kapliczkaprzehyba.pl) poświęcona Kurierom i Partyzantom Sądeckim pod lądowiskiem dla helikopterów GOPR na Przehybie 1175 m n.p.m. Pasmo Radziejowej (Szczawnica), Małopolska.

„PRZECHODNIU!
WSPOMNIJ O WALKACH
KURIERÓW I PARTYZANTÓW
NOWOSĄDECKICH
W LATACH 1939-1945”

Do zobaczenia za rok, w tym samym miejscu! 😀

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: