31.07.2022

Radioklucz – Góra Przehyba 1175 m n.p.m. 2022 #1

Od kilku lat w okresie wakacyjnym, w lipcu na górze Przehyba 1175 m n.p.m. (Małopolska, Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej) odbywają się dwudniowe, plenerowe pokazy łączności radiowej. Organizowane przez Sekcję Łączności Radiowej – SPØRP (Radioklucz Nowy Sącz) z cyklu #RadioPlener w ramach akcji informacyjnej #JestemRadioamatorem! odbyły się w sobotę i niedzielę 16 i 17 lipca 2022 roku, tradycyjnie przed schroniskiem górskim PTTK Przehyba.

Plenerowe, otwarte pokazy łączności radiowej mają na celu promowanie środowiska radioamatorskiego – krótkofalarskiego wśród osób przebywających na górze Przehyba (turystów). Wydarzenie jest niekomercyjne, a przede wszystkim ma charakter informacyjny, edukacyjny, techniczny, radioamatorski oraz promujący (Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej) Przehybę w radiowym w eterze.

Pomimo niepewnej – deszczowej pogody, pierwszego dnia w sobotę, przywieziony sprzęt radiokomunikacyjny zaczęto wypakowywać i rozkładać. Rozwieszano między drzewami antenę na fale krótkie (KF) typu End-Feed o długości 23 metry. Rozłożono również namiot reprezentacyjny a w nim – stolik z radiostacjami.

Pozdrawiamy zacną ekipę turystów którzy zaczerpnęli sporą dawkę informacji na temat łączności radiowej – być może nawet połknęli „bakcyla” radioamatorskiego! 😀

Część grupy Radioklucza wybrała się na wieżę widokową na Radziejowej (Kilkukilometrowa trasa widokowa Pasmem Radziejowej przez Złomisty Wierch 1224 i 1215 m n.p.m.), utrzymując przy tym stałą łączność radiową. Radiokorespondencje prowadzono w paśmie obywatelskim PMR446 oraz na fali 2 m o częstotliwości 145,2375 MHz jak i również za pomocą radioprzemiennika fonicznego SR9GP pracującego na częstotliwości 438,650 MHz.

Podczas pobytu na Przehybie, dokonano konserwacji pobliskiej kapliczki (Malowanie impregnatem kolejnej warstwy).

Kapliczka na Przehybie (www.kapliczkaprzehyba.pl) poświęcona Kurierom i Partyzantom Sądeckim pod lądowiskiem dla helikopterów GOPR na Przehybie 1175 m n.p.m. Pasmo Radziejowej (Szczawnica), Małopolska.

„PRZECHODNIU!
WSPOMNIJ O WALKACH
KURIERÓW I PARTYZANTÓW
NOWOSĄDECKICH
W LATACH 1939-1945”

Sporej wielkości Bambi ze schroniska na Przehybie vs. Euro 😉

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: