29.03.2021

Szkolenie radioamatorskie SPØRP w Krakowie

W sobotę 20 marca 2021 roku odbyło się piąte szkolenie radioamatorskie zorganizowane tym razem przez Pobudka – Klucz Kraków. Szkolenie rozpoczęło się planowo o godzinie 11.00 w sali Fundacji Pro Prawo do Życia w Krakowie. Paweł Kołodziej, wieloletni licencjonowany radioamator, konstruktor radiotechniczny, zawodowo pracujący w branży telekomunikacji bezprzewodowej prowadził kilkugodzinne zajęcia z wcześniej zapisaną grupą zainteresowanych osób.

W pierwszych godzinach omówione zostały ogólne środki łączności radiowej z podziałem na pasmo obywatelskie CB Radio, PMR – kto i jak może z nich korzystać, czym kierować się przy zakupie sprzętu oraz na jakim dystansie spodziewać się poprawnej łączności.

Przed przerwą obiadową, sporą część czasu przeznaczono na wprowadzenie w barwny i piękny świat Amatorskiej Służby Radiowej czyli krótkofalarstwa; jak uzyskać pozwolenie radiowe, co jest wymagane na egzaminie a przede wszystkim zasady prowadzenia poprawnej łączności fonicznej. Wielokrotne zadawanie ciekawych pytań przez uczestników szkolenia wskazywało na zainteresowanie tematem łączności radiowej a pojawiające się tematy „około-radiowe” o zainteresowaniu np. nadawaniem audycji radiowych – radiodyfuzji w tym i sposobami namierzania nadajników.

Po przerwie obiadowej i zakończeniu części teoretycznej w tym omówieniu podstawowych zasad łączności, za pomocą przenośnych radiostacji małej mocy (QRP) prowadzono pierwsze łączności na falach UKF w amatorskim paśmie 145 MHz.

 

„+ Dziękuję za potężną dawkę wiedzy, otwartość na pytania i życzliwość przekazane nam przez Agatę i Pawła podczas szkolenia radioamatorskiego. Polecam.”

~Jan Moniak

 

Dla mnie zupełnie nowe i nieznane rejony, Paweł „poukładał” mi wstęp do rzeczywistości radiowej, niektóre pojęcia, słyszane wielokrotnie wcześniej, teraz nabrały sensu 🙂 Entuzjastyczne recenzje po spotkaniu zgłaszał Szczepan (10 lat), Łukasz (15 lat) zauważył związki fizyki z krótkofalarstwem 🙂 Czekamy na ciąg dalszy” 🙂

~Katarzyna A.

 

„Prelekcja Pawła stanowiła bardzo dobre wprowadzenie do tematu komunikacji radiowej i zachętę do tego, by dowiedzieć się więcej. Bardzo wciągająca była również część praktyczna. Z chęcią wezmę udział w kolejnych odsłonach!”

~Bartek F.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: