28.12.2021

Ćwiczenia Radiołączności Kryzysowej – GRK – #Grudzień2021

W niedzielę 26 grudnia 2021 roku, głównie na terenie Małopolski odbyły się pierwsze ćwiczenia Grupy Radiołączności Kryzysowej – GRK o nazwie „Grudzień2021” organizowane dla operatorów radiostacji terenowych, stacjonarnych i powietrznych.

Polska Grupa Radiołączności Kryzysowej „GRK” (Grupa Łączności Kryzysowej) została utworzona w odpowiedzi na zainteresowanie zrzeszania, kształcenia, formowania oraz prowadzenia realnych ćwiczeń dla osób dysponujących odpowiednim poziomem wiedzy i umiejętności z zakresu dostępnych środków telekomunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem radiokomunikacji jako systemu łączności bezprzewodowej, będącego strategicznym ogniwem łączności krytycznej. (…)

Grupa Radiołączności Kryzysowej „GRK” bazuje na fundamentach zasad jakie krzewi Sekcja Łączności Radiowej Pobudki (Radioklucz).

Grupa 1 – piesza wyruszyła w teren górski szlakiem od strony Gabonia w stronę kapliczki zlokalizowanej na górze Przehyba 1175 m n.p.m. (Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej). Podczas pieszej wędrówki utrzymywano stałą łączność radiową z globalną siecią EchoLink po przez bramki SR9NSC, SR9EHO, SR9POL (w zależności od sytuacji terenowej) a głównie przez SR9AMS. Grupa 1 utrzymywała stałą łączność radiową w paśmie obywatelskim PMR446 wzajem w podgrupach, oraz z przypadkowymi osobami na szlaku będącymi na tym samym kanale. W paśmie obywatelskim CB Radio poprawna łączność radiowa z Grupą 2 (stacjonarnie w Nowym Sączu) możliwa była dopiero spod schroniska na Przehybie – ale za to mocą 300 mW!. Pracowano z radiostacji przenośnych z mocami QRP. Niestety z Grupą 3 – brak kontaktu radiowego.

Raport główny 1 podany na częstotliwości 145,2375 MHz (odebrany przez SR9AMS) – 26 XII 2021 r.

Raport główny 2 podany na częstotliwości 145,2375 MHz (odebrany przez SR9AMS) – 26 XII 2021 r.

Raport główny 3 podany na częstotliwości 145,2375 MHz (odebrany przez SR9AMS) – 26 XII 2021 r.

Podczas kilkugodzinnej trasy, przy temperaturze około -13°C dokonywano nasłuchów propagacji fal KF i UKF w dość trudnych warunkach (gruba warstwa śniegu), a przy tym pracy radiostacji oraz sprawności źródeł zasilania. Zebrano sporo cennych informacji które zostaną poddane merytorycznej dyskusji w ekipie GRK i wdrożone następnym razem, podczas zimowych ćwiczeń radiołączności kryzysowej.

Bardzo dziękujemy wszystkim operatorom radiostacji ASR / PMR / CB oraz stacjom nasłuchującym raporty za zaangażowanie i aktywność podczas ćwiczeń łączności GRK! 😀

Jeśli chcesz wziąć aktywny udział w ćwiczeniach Grupy Radiołączności Kryzysowej – GRK skontaktuj się z nami telefonicznie www.radioklucz.pl/kontakt … lub radiowo 😉

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: