26.04.2021

Radioklucz Częstochowa 18 IV 2021

Już po raz szósty odbyło się zamknięte (wewnętrzne) spotkanie Sekcji Łączności Radiowej Pobudki – Radioklucz SPØRP w Siedzibie Głównej w Częstochowie. Po południu 18 kwietnia 2021 roku osoby z krakowskiego, nowosądeckiego i częstochowskiego Radioklucza zasiedli wspólnie przy radiostacjach. W ten dzień przypadała kolejna rocznica – Światowy Dzień Krótkofalowca (Krótkofalarstwa) – World Amateur Radio Day – WARD.

W ten wyjątkowy dla radioamatorów dzień, postanowiono zrezygnować z zaplanowanych zajęć praktyczno-technicznych (warsztatów) na rzecz kilkugodzinnej, nieprzerwanej aktywności w eterze.

Głównie prowadzono łączności w paśmie 80 metrów za pomocą radiostacji Yaesu FT-991A na częstotliwościach w okolicy od 3,712 MHz do 3,725 MHz USB. Przeprowadzono kilkanaście łączności spod radiokluczowego znaku SP0RP praktycznie z całą Polską (okręg 1, 2, 4, 5, 7, 9) uzyskując raporty 5/9 w zdecydowanej większości z tzw. „plusami” – czyli w skali powyżej s9 🙂 (średnio, około +30 dB).
Odbywały się również nasłuchy w telegraficznych częściach pasm 80 metrów, 40 metrów i 20 metrów a przede wszystkim 30 metrów czyli 10 MHz.

Zainstalowana około 18 metrów nad „gruntem” antena, pełnowymiarowa delta – Red-Delta D82HD 600W+ po raz kolejny spisała się znakomicie! Różnica w raportach potwierdzanych u korespondentów z kraju, w przypadku nadawania mocą 100 W lub 50 W nie dawała dużych zmian w sygnale. Nawet z mocy 5 W (QRP), słyszalność średnio podawana była jako 5/9! 🙂

Dużym ułatwieniem podczas prowadzenia korespondencji i nasłuchów telegrafii okazały się zakupione nowe słuchawki Creative Aurvana SE (Super X-Fi). Podłączenia złączy przejściowych audio (Jack 6,3 mm / 3,5 mm) oraz różnej długości przedłużaczy dokonała młoda adeptka radioamatorka – początkująca telegrafistka 😉 Każde z czterech słuchawek podłączone zostało do dystrybutora – niezależnego czterokanałowego aktywnego rozdzielacza (wzmacniacza audio) Millenium HP4.

Spotkanie w Siedzibie Głównej zakończono po godzinie 18tej z bardzo dużą dawką optymizmu, jeszcze długo (na parkingu, przy budynku 😉 ) zakreślając wspólne plany i dynamiczne działania radiowe na nadchodzący sezon letni 2021 🙂

Pozdrawiamy amatorskim 73! z Radioklucza Częstochowa 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: