25.05.2022

Radioklucz Nowy Sącz – Maj 2022 – Szkolenie i kurs ASR + ćwiczenia GRK – #Maj2022

W sobotę 14 maja 2022 roku od godziny 9.00 do godziny 13.00 grupa radioamatorów spotkała się w ramach szkolenia ASR prowadzonego w siedzibie Radioklucza Nowy Sącz. Tym razem zajęcia odbyły się krócej ze względu na planowane ćwiczenia Grupy Radiołączności Kryzysowej – GRK, które były częścią szkolenia. W pracowni radiotechnicznej, grupa osób zainteresowanych odkrywała kolejne tajniki elektroniki; wytwarzanie energii elektrycznej w prostych prądnicach oraz ogniwo Peltiera czyli urządzenie elektryczne wykorzystujące efekt Peltiera do realizacji funkcji chłodzenia.

Kolejnym krokiem było zaprezentowanie części składowych radiostacji UKF Radmor 3011 która posłużyła jako urządzenie odbiorcze podczas zapoznawania się z tajnikami strojenia układów rezonansowych (filtrów) w odbiorniku. Niesprawny (uszkodzony) zasilacz radiostacji Radmor okazał się doskonałym urządzeniem do opisu procedury serwisowej w tym zdiagnozowania usterki oraz docelowej naprawy 🙂 zachowując przy tym wszystkie zasady BHP przy urządzeniu podłączonym do sieci elektrycznej.

Po dokonaniu naprawy przez początkujących elektroników, sprawdzenia poprawności działania (pomiar napięcia zasilania) grupa przystąpiła do procedury strojenia „na najlepszą czułość” odbiornika w radiostacji pracującego na częstotliwości 145,550 MHz. Przed przystąpieniem do strojenia odbiornika superheterodynowego 😀 prowadzący zajęcia objaśnił (przypomniał) budowę radiostacji, omówił poszczególne moduły, objaśnił sposób przeliczania rezonatorów kwarcowych oraz zasady korzystania z laboratoryjnego generatora wysokiej częstotliwości Stabilock 4040.

Zajęcia szkoleniowe tego dnia trwały krócej niż zwykle ponieważ już po godzinie 13.00 zainteresowani przygotowywali się do wyjazdu na Łysą Górę koło Limanowej (Małopolska) w miejscowości Mordarka.

Planowane na ten dzień, majowe ćwiczenia Grupy Radiołączności Kryzysowej – GRK o nazwie #Maj2022 zaczynały się od godziny 18.00 a trwały do północy.

Podczas ćwiczeń osoby wspierające Radioklucz Nowy Sącz przygotowały grillowane przysmaki 😀 … była to świetna okazja do prowadzenia nocnych konwersacji w zacnym towarzystwie 😉 po zakończonych ćwiczeniach w eterze.

Następnego dnia, w ramach kursu ASR odbyły się radiołączności na pasmach KF i UKF w tym CB Radio oraz PMR446 🙂

Tego dnia, w niedzielę 15 V 2022 roku, warsztaty na „salce wykładowej” w Nowym Sączu, nie odbyły się.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: