23.07.2022

Radiokluczowe Powitanie Lata 2022 w Iwkowej

W niedzielę 3 lipca 2022 roku Sekcja Łączności Radiowej – Radioklucz SPØRP na placu LKS w Iwkowej, rozłożyła swój reprezentacyjny namiot wraz osprzętem radiokomunikacyjnym. Plenerowe pokazy łączności radiowej miały na celu promowanie łączności radiowej; w szczególności środowiska radioamatorskiego – krótkofalarskiego, wśród osób przebywających podczas Małopolskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego.

Bezpośrednio u radiowców z Radioklucza Nowy Sącz można było dowiedzieć się o radiostacji bliskiego zasięgu, radiostacji dalekiego zasięgu, jak prowadzić poprawnie łączność radiową oraz jak zostać krótkofalowcem. Z takich informacji śmiało korzystali strażacy, a przede wszystkim – pasjonat Trialu rowerowego / motorowego Mateusz Kowalczyk 😀 którego serdecznie pozdrawiamy! 😀

Mateusz z ciekawością i pełen podziwu dopytywał o krótkofalarstwie a nasza cała ekipa z radością i niedowierzaniem dowiadywała się o akrobacjach na nietypowych jednośladach! 😀

Zainstalowana antena kierunkowa na pasmo 70 cm podłączona została do odbiornika SDR za pomocą którego próbowano odbierać cyfrowe sygnały amatorskiej telewizji DATV nadawanej tego dnia z balonu stratosferycznego wypuszczonego w centralnej Polsce.

Standardowo łączności w paśmie fonicznym odbywały się w pasmach fal krótkich 40 m i 20 m. Prowadzono liczne korespondencje radiowe ze stacjami zagranicznymi oraz krajowe lokalne bezpośrednie (direct) oraz po przez radioprzemienniki FM w paśmie 2 m (145 MHz).

Część ekipy wybrała się na pobliską wieżę widokową 🙂 utrzymując przy tym stałą łączność radiową za pomocą przenośnych (nasobnych) radiostacji PMR446 w paśmie obywatelskim i 2 m / 70 cm w paśmie radioamatorskim.

Szpilówka (516 m n.p.m.) to wniesienie całkowicie porośnięte lasem znajdujące się na Pogórzu Wiśnickim w długim 20-kilometrowym grzbiecie zwanym pasmem Szpilówki, który ciągnie się od doliny Uszwicy na zachodzie, po dolinę Dunajca na wschodzie. Szpilówka wznosi się nad miejscowością Iwkowa oraz Lipnica Dolna. Jej północne stoki znajdują się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego (jego granica biegnie grzbietem Pasma Szpilówki).

Około 1962 roku w lesie na Szpilówce powstała tajna baza wojsk Związku Radzieckiego. W niewielkiej placówce na powierzchni około 4 ha stacjonowało około 20 żołnierzy. Część z nich pełniła wartę bezpośrednio na placówce, część mieszkała na obrzeżach Iwkowej. Działalność bazy była otoczona tajemnicą. Miejscowa ludność sądziła, że są w niej wyrzutnie rakiet, bunkry z rakietami atomowymi, a nawet stacja kosmiczna. W rzeczywistości była to stacja anten nadawczo-odbiorczych zasilanych przez agregaty prądotwórcze. Ich pracę słychać było w okolicy. Żołnierze handlowali z miejscową ludnością wymieniając paliwo, głównie za bimber i żywność. Opuścili bazę w 1962 r., potem ponownie powrócili do niej w 1968 r. podczas inwazji na Czechosłowację. Ostatecznie bazę zlikwidowano w 1970 r.

Żołnierze stacjonujący przy stacji anten chronili się w ziemiance. Wkopana była w ziemię, przykryta deskami i obłożona darniną. Ziemianka na potrzeby turystów została odbudowana w jej pierwotnym miejscu.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: