23.04.2021

Szkolenie radioamatorskie SPØRP w Częstochowie

W sobotę 17 kwietnia 2021 roku odbyło się teoretyczno-praktyczne, radioamatorskie szkolenie zorganizowane przez częstochowski Radioklucz Pobudki indywidualnie dla osób ze Szczecina. Spotkanie miało miejsce w specjalnie do tego celu przystosowanej, nowej sali którą w ten dzień pomogły przygotować osoby z krakowskiego Klucza Pobudki. Zajęcia prowadził Paweł Kołodziej SP9FUN z Radioklucza Nowy Sącz.

Po przywitaniu prowadzącego głos zabrał Włodzimerz Skalik który krótko omówił po raz pierwszy oddaną do użytku radiokluczową Salę Prelekcyjno-Wykładową. O godzinie 10.00 rozpoczęto część teoretyczną omawiającą ogólne sposoby komunikacji za pomocą radiostacji w tym zalety i wady pomiędzy komunikacją smartfonem i komunikatorami internetowymi a radiotelefonem. Omówiono szczegółowo różnice pomiędzy ogólnodostępnym CB Radio i PMR a krótkofalarstwem skupiając się przede wszystkim na Amatorskiej Służbie Radiowej.

Do przerwy obiadowej planowanej na godzinę 14.00 poruszone zostały zagadnienia związane z zalecanymi sposobami nauki literowaniakodów Qslangu amatorskiegopasm – częstotliwości, oraz wielu innych, podczas których zadawano merytoryczne i ciekawe pytania na temat, skierowane do prowadzącego.

Po raz kolejny, dużym zainteresowaniem cieszyły się rekwizyty otwartej radiostacji z lat 90. oraz nowoczesnej – współczesnej konstrukcji, powietrznego kondensatora zmiennego, cewki antenowej, anteny na pasmo 5,7 GHz o polaryzacji kołowej – prawoskrętnej (LHCP). Wspomniano również o amatorskiej sieci internetowej nazywanej przez radioamatorów hamNet oraz o analogowym mini nadajniku telewizyjnym Amatorskiej Telewizji (ATV) który zamontowany zostanie jako jeden z ładunków podczas bezzałogowego balonowego lotu stratosferycznego SPØRP, planowanego na rok 2021. Podczas przerw kawowych poruszano bardzo ciekawe tematy związane z łącznością radiową oraz zarysowane zostały ambitne plany współpracy na tym polu działania.

Zaprezentowanie i omówienie technicznego pola działań z zakresu radiokomunikacji ma za zadanie przede wszystkim uświadomienie początkujących radioamatorów o bardzo ważnym, często pomijanym temacie – a mianowicie: krótkofalowiec to przede wszystkim eksperymentator – konstruktor a niejednokrotnie badacz fal radiowych.

Po przerwie na posiłek od godziny 15.00 na falach radioamatorskiego eteru 2 metry z spod znaku Sekcji Łączności Radiowej – SP0RP za pomocą radiostacji Yaesu VX-6E i Yaesu FT-70D ustawionych na moc 350 mW (QRP) prowadzone były przez uczestników – pierwsze łączności pod okiem operatora SP9FUN. Zademonstrowane zostały praktyczne nasłuchy pasm fal krótkich (KF) modulacją AM na częstotliwości 225 kHz oraz modulacją SSB na pasmach 80 metrów, 40 metrów oraz 20 metrów.

Radio-kursanci pracowali ze stacją SQ9ABC (op. Agata). Prowadzono również łączności w tzw. „grupie” wraz z SP9FUN (op. Paweł) wyjaśniając przy tym prowadzenie korespondencji z kilkoma stacjami na jednej częstotliwości.

Stawiając „pierwsze kroki” w eterze, zafascynowana łącznością radiową spora grupa młodych adeptów krótkofalarstwa w zdecydowanej większości zadeklarowała chęć przystąpienia do państwowego egzaminu w celu uzyskania Świadectwa Radiooperatora w Amatorskiej Służbie Radiowej.

Powodzenia na egzaminie! 😀 amatorskie vy73!

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: