23.02.2021

Radioklucz Częstochowa 21 II 2021

Już po raz czwarty odbyło się zamknięte (wewnętrzne) spotkanie Radioklucza w Częstochowie. W niedzielne późne popołudnie w czasie przeznaczonym na Zajęcia Praktyczno-Techniczne (ZPT), został przedstawiony i omówiony plan budowy elektronicznego zegara LED do samodzielnego montażu, opartego na mikrokontrolerze (ATMEL) AT89C2051. Lutowanie układu ma na celu praktykowanie z elektroniką; nabieranie doświadczenia i umiejętności posługiwania się lutownicą precyzyjną, czytanie schematów elektronicznych, poznawanie działania prostych konstrukcji i elementów oraz wielu innych, takich jak np. ustawienia i odczyt z multimetru podczas pomiarów zmontowanego zegara.

Podstawowe umiejętności w zakresie elektroniki – w ogóle, radioelektroniki w szczególe, są nierozłącznym elementem towarzyszącym radioamatorom tym bardziej posiadającym pozwolenia Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej (krótkofalarstwo).

Podczas kolejnych godzin spotkania przeprowadzone zostały próby / testy łączności w paśmie 2 metrów modulacją FM oraz w wycinku dla emisji wąskopasmowych odpowiednio modulacją SSB.

Ciekawostką okazały się podniesione warunki propagacyjne VHF co w przypadku łączności FM charakteryzowało się dobrze słyszalnym falowaniem siły sygnału odbieranego korespondenta (QSB). To niecodzienne zjawisko zostało szczegółowo omówione na dosłownym przypadku.

Po godzinie 17tej pasmo łączności z UKF zmieniono na KF. Pracowano na 80 metrach fonią w okolicy częstotliwości 3715 kHz (LSB). Po raz kolejny okazało się, że radiokluczowa antena KF typu Delta sprawuje się doskonale podczas łączności krajowych.

Nie zabrakło również praktycznego sprawdzania zasięgu, utrzymując korespondencję w Paśmie Obywatelskim CB Radio pomiędzy stacją bazową (Radioklucz Częstochowa) a pojazdem poruszającym się autostradą A1 w kierunku Katowic.

Łączność prowadzono początkowo modulacją AM. Liczne, różnego rodzaju „zakłócenia miejskie” (QRM), utrudniały odbiór stacji bazowej i na tej podstawie wybrano modulację FM w celu podtrzymania łączności przy coraz słabszym sygnale.

Czekając na kolejne ZPT oraz pracę w eterze pozdrawiamy amatorskim 73! z Radioklucza Częstochowa 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: