20.02.2021

Szkolenie radioamatorskie SPØRP w Szczecinie

W sobotę 13 lutego 2021 roku odbyło się teoretyczno-praktyczne, radioamatorskie szkolenie zorganizowane przez grupę zainteresowanych „Budzików” z fundacji Pobudka mieszkających na co dzień w Szczecinie. Zajęcia odbywały się w bardzo urokliwym miejscu – zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Radiowe tematy prezentował Paweł Kołodziej SP9FUN.

Planowo, po przywitaniu prowadzącego o godzinie 8.30 rozpoczęto część teoretyczną omawiającą ogólne sposoby komunikacji za pomocą radiostacji. Szczegółowo wyjaśniono różnice pomiędzy ogólnodostępnym CB Radio a krótkofalarstwem, informując przy tym o możliwościach ich wykorzystywania.

W związku z dużym zainteresowaniem pasmem obywatelskim omówiono ideę powstania i zamiar działania Grupy Łączności Obywatelskiej CB Radio – 161 Alfa która zrzesza osoby chcące komunikować się radiowo bez konieczności zdawania egzaminu państwowego.

Do przerwy obiadowej poruszone zostały zagadnienia związane z zalecanymi sposobami nauki literowaniakodów Qslangu amatorskiegopasm – częstotliwości, kierunkowości anten oraz wielu innych.

W drugiej części szkolenia prowadzono łączności radiowe QRP na falach amatorskiego eteru w paśmie 2 metrów.

Stawiając „pierwsze kroki” w eterze, grupa młodych adeptów łączności radiowej w zdecydowanej większości zadeklarowała chęć rozwijania tematu – nauki, praktyki tak aby z powodzeniem móc sprawnie posługiwać się radiostacjami.

P.S.
Przyjazd do Szczecina z południowych stron naszego kraju okazał się wyzwaniem dla kierowcy „radiokluczowego radiowozu” 😉 (Agata SQ9ABC) ale wraz z prowadzącym szkolenie (Paweł SP9FUN) zgodnie stwierdzili, że: (…) rozwijać krótkofalarstwo to cała przyjemność, tym bardziej na Pomorzu (…). Zapisany w systemie APRS (IS) ślad na mapie mówi sam za siebie.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: