18.05.2022

Szkolenie, kurs i warsztat ASR w Olsztynie

W sobotę 7 maja 2022 roku Sekcja Łączności Radiowej – Radioklucz SP0RP w ramach cyklu zajęć o nazwie #RadioEdukacja przeprowadziła szkolenie radiooperatorskie ASR. Zainteresowane osoby od godziny 11.00 spotkały się w odpowiednio przygotowanej, multimedialnej sali.

Duża dawka teorii; przepisów prawa z zakresu radiokomunikacji oraz procedur łączności w tym amatorskiej w skuteczny sposób została omówiona na podstawie wielu praktycznych przykładów. Interakcja szkolonej grupy, zadawanie pytań z zakresu tele-radio-komunikacji; co na początek kupić?, jak używać? czy można używać?! jaka radiostacja jest legalna, a jaka nie – dla osoby nie posiadającej stosownego pozwolenia radiowego?, co grozi za nadawanie bez uprawnień a co za posiadanie radiostacji bez uprawnień? … to tylko kilka przykładów pytań omawianych podczas ponad ośmiogodzinnych, sobotnich zajęć. Około godziny 15tej grupa skorzystała z planowanej przerwy obiadowej po której „na świeżo” kontynuowano radio-edukację. Szkolenie trwało do godziny 19.30.

Następnego dnia, w niedzielę 8 maja 2022 roku, od godziny 15.00 prowadzono kurs ASR połączony z warsztatami ASR. Podczas niedzielnych zajęć wąska grupa zainteresowanych rozwiesiła antenę krótkofalową – wcześniej dokładnie poznając jej budowę, zasadę działania oraz części składowe. Nasłuchiwano pasm amatorskiej służby radiokomunikacyjnej, oraz radiodyfuzji AM na falach krótkich omawiając różnice ale przede wszystkim, wskazując na konieczność identyfikacji stacji nadawczej – nadawczo-odbiorczej, według stosownego posiadanego pozwolenia radiowego.

Omawiano podstawy propagacji fal radiowych długich, krótkich i ultrakrótkich podając przykłady praktycznych zastosowań. Zaprezentowano radiostację Radmor 3011 wskazując na poszczególne funkcjonalne bloki – zespoły części nadawczej i odbiorczej radiostacji informując ogólnie ich działanie. Testowano anteny UKF (VHF i UHF). Prowadzono łączności wykorzystując pasmo 67 centymetrów (PMR446) – oraz wiele więcej praktycznych, przydatnych działań z dziedziny radiokomunikacji 😉

Niedzielne, wieczorne podsumowanie zajęć radio-edukacyjnych zaowocowało chęcią powstania i zorganizowania Radioklucza – Olsztyn! 😀 a przede wszystkim, chęcią zgłębiania tajników komunikacji radiowej amatorskiej – mając na uwadze podejście do państwowego egzaminu ale i łączność na falach eteru CB Radio i PMR446 posługując się urządzeniami do tego przystosowanymi 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: