16.09.2021

Radioklucz Nowy Sącz – Festyn Parafialny

Na specjalne zaproszenie Caritas przy Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu, Sekcja Łączności Radiowej – Radioklucz SPØRP na terenie JCE przy ul. Piotra Skargi, rozłożyła swój reprezentacyjny namiot wraz osprzętem radiokomunikacyjnym. Plenerowe pokazy łączności radiowej miały na celu promowanie środowiska radioamatorskiego – krótkofalarskiego wśród osób przebywających podczas XXII Festynu Parafialnego.

Bezpośrednio u radiowców z Radioklucza Nowy Sącz można było dowiedzieć się na temat: radiostacji bliskiego zasięgu, radiostacji dalekiego zasięgu, jak prowadzić poprawnie łączność radiową oraz jak zostać krótkofalowcem.

Nie zabrakło tematu o łączności w paśmie obywatelskim CB Radio, wspominając przy tym lata 90′ z osobami które bardzo chętnie opowiadały o czasach świetności tzw. „radyjka” 🙂

Najczęściej zadawano pytania o coraz powszechniejszą komunikację na bliskie odległości prowadzoną tzw. PMR’kami.

Podczas pokazów łączności pracowano głównie na falach krótkich przez radiostację Yaesu FT-991A podłączoną do dość nisko nad ziemią rozwieszonej anteny End-Feed. Podczas pracy na UKF podłączona była antena Sirio GP6-E 2x 5/8 fali. Do prowadzenia korespondencji CB Radio wykorzystano radiostację President Johnny III wraz z anteną Sirio 2016.

Bóg zapłać za gościnę! 🙂

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: