15.10.2021

#RadioEkspedycja X2021 – Tarnica

W niedzielę 10 października 2021 roku w ramach spotkania Radioklucza Nowy Sącz odbyła się #RadioEkspedycja X2021 głównie na Tarnicę 1346 m n.p.m. (najwyższy szczyt polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski). Wyruszono rankiem z miejscowości Wołosate, skąd udano się wprost na docelowy szczyt gdzie prowadzono radio-testy, próby łączności radiowej.

Zaskoczeniem była dwustronna komunikacja w paśmie 2 metrów prowadzona z bramką globalnej sieci EchoLink o znaku SR9AMS zainstalowanej na Łysej Górze (971 m n.p.m.) koło Limanowej. Radiokomunikacja odbywała się z przenośnej radiostacji Yaesu VX-5 o mocy 5 W z raportem S5. Pierwsze próby prowadzono ze szklaku około 600 metrów pieszo przed samym szczytem na Tarnicę. Na samym szczycie bramka SR9AMS odbierana była z raportem S8 a odległość około 180 km! 😀

Filmik z komunikacji radiowej pomiędzy bramką SR9AMS a radiostacją przenośną pod szczytem Tarnica.

Dystans pomiędzy bramkami SR9AMS oraz SR9EHO a Tarnicą wynosi 179,3 km.

Eksperymentalna bramka globalnej sieci Echolink + simpleks ripiter w paśmie 10 metrów o znaku SR9EHO odbierana była z raportem S8 na szczycie Tarnicy oraz S7 na szczycie Halicza i S3 dużo niżej na wysokości około 800 m n.p.m. (okolice Rozsypańca). Sygnał bramki SR9AMS w tych miejscach (pasmo 2 metry) już nie był – nawet śladowo, odbierany.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: