15.05.2021

Radioklucz Nowy Sącz 9 V 2021

Trzecie spotkanie Radioklucza w Nowym Sączu od godzin porannych nie rozpoczęło się od warsztatów, zajęć praktyczno-technicznych (ZPT) ale od … wykorzystania przepięknej pogody na #RadioPlener! Po raz pierwszy w czasie niedzielnych radiokluczowych spotkań, pojawiła się możliwość zaplanowania całodniowej, wyprawy w góry – na Ćwilin (1072 m n.p.m.). Włączając system APRS(IS) oraz radiostacje samochodową (mobilową) na częstotliwość 145,500 MHz, postanowiono wyruszyć z Nowego Sącza, Drogą Krajową 28 w stronę Limanowej.

Jadąc przez miejscowość Wysokie, można było obserwować tzw. „otwarcie na Tatry” czyli … doskonałą widoczność na ośnieżone góry 😀

Jadąc dalej DK28 w stronę Limanowej przez Sowliny, Zamieście, Podłopień, mijając Dobrą aż do parkingu w Jurkowie. Niestety, brak wolnego miejsca – nawet w okolicy, wymusił zdecydowaną zmianę planów i … zmianę trasy. Alternatywa – Śnieżnica (1006 m n.p.m.) 🙂

Ślad w systemie APRS.FI spod znaku SP0RP-10

W krótkim czasie powrócono na drogę główną (DK28) i jadąc przez Gruszowiec do Kotówki gdzie (z trudem 😉 ) znaleziono miejsce parkingowe.

Teraz już pieszo! Zabierając ze sobą sprzęt radiowy nasobny (przenośny), radiostacje VHF i UHF wyruszono w drogę 🙂

 

Odbierane łączności w radioamatorskim paśmie 4 metry (70 MHz)

 

Widoczna z podejścia na Śnieżnicę – zaśnieżona Babia Góra (1725 m n.p.m.)

 

Krótki filmik z całej wyprawy w dniu 9 V 2021 roku 🙂

Po dojściu na szczyt, oraz przeprowadzonej sporej ilości łączności spod radiokluczowego znaku SPØRP zdecydowano, by przeprowadzenie prób Grupy 161 Alfa w paśmie obywatelskim CB Radio które miały rozpocząć się od godziny 18.00, przeprowadzić z Białowodzkiej Góry (616 m n.p.m.).

Po dotarciu na miejsce docelowe prób / testów łączności w paśmie 11 metrów (CB Radio), popijając świeżo zaparzoną plenerową kawę, przygotowano mobilny sprzęt oraz dokonano nasłuchu, testowo uruchomionej, pierwszej w Polsce bramki globalnej sieci Echolink pracującej w radioamatorskim paśmie 6 metrów na częstotliwości 50,530 MHz o znaku SR9POL.

Cała trasa (APRS.FI) z dnia 9 V 2021 roku

… bo krótkofalarstwo to też i sport! 😉

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: