15.04.2022

Radioklucz Nowy Sącz – Kwiecień 2022 – Szkolenie, kurs (+Art)

W sobotę 9 kwietnia 2022 roku od godziny 9.30 do godziny 18.00 grupa radioamatorów spotkała się w ramach szkolenia ASR prowadzonego w siedzibie Radioklucza Nowy Sącz. Podczas zajęć w pracowni radiotechnicznej początkujący entuzjaści radiokomunikacji konstruowali proste mierniki pola elektromagnetycznego, a tym samym poszerzali swoją wiedzę z zakresu elektroniki.

Prowadzący warsztaty w przystępny sposób wyjaśnił schemat ideowy wykonywanego miernika oraz przedstawił funkcje i działanie poszczególnych elementów, takich jak: dioda detekcyjna, kondensatory i rezystor – który w tym układzie został celowo pominięty 😉 Następnie szkoleni kursanci pod jego bacznym okiem rozwijali umiejętność lutowania poszczególnych składowych tworzonego urządzenia. Nie zabrakło nauki umiejętności rozlutowywania podzespołów elektronicznych z różnych płyt RTV przy użyciu odsysacza 😀 Wiekowe, niesprawne diody detekcyjne z serii DOG (zielone) zostały zmierzone multimetrem i odrzucone.

W ramach przerwy adepci radiotechniki omawiali przy kawie swoje projekty i nowe pomysły na kolejne zajęcia.

Po wykonaniu mierników uczestnicy sprawdzili ich działanie, wszystkie urządzenia prawidłowo mierzyły określone zakresy fal elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości.

Dodatkowo po zakończeniu szkolenia ASR uczestnicy udali się do pracowni artystycznej (Art) w pomieszczeniu obok na pierwsze, wstępne zajęcia modelowania w glinie 😀

Następnego dnia (niedziela) od godziny 18.00 w sali multimedialnej w Nowym Sączu rozpoczęły się zajęcia (warsztaty ASR), podczas których dwóch prowadzących w zrozumiały dla uczestników sposób omówiło zadania z zakresu elektroniki w ramach przygotowania do pisemnej części egzaminu umożliwiającego otrzymanie świadectwa klasy A uprawniającego do obsługi urządzeń radiowych we wszystkich amatorskich zakresach częstotliwości. Gościnnie, teorię omawiał inż. Piotr Kołodziej.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: