12.07.2022

#RadioTesty Radioklucza – Łączności z jaskiń Beskidu Sądeckiego

W środę 29 czerwca 2022 roku w ramach prób radiokomunikacji Sekcji Łączności Radiowej – Radioklucz odbyły się #RadioTesty łączności prowadzone z jaskiń w Beskidzie Sądeckim. Zwarta ekipa spotkała się na parkingu przy kościele Trójcy Przenajświętszej w Obidzy około godziny 8.15 skąd wyruszono pieszo w drogę 🙂

#RadioTesty prowadzono zarówno na UKF jak i w pasmach amatorskich fal krótkich 20 metrów, 40 metrów, 80 metrów oraz 160 metrów w okolicy częstotliwości 1850 kHz emisją jednowstęgową J3E (SSB). Prowadzono również nasłuchy radiodyfuzji AM na falach długich i krótkich.

Podczas pieszej wędrówki gęstym lesie obserwowano propagację radiową w pasmach UKF 70 centymetrów (UHF) oraz 2 metry (VHF). Prowadzono liczne próby łączności po przez analogowy radio-przemiennik foniczny o znaku SR9GP, pracujący na częstotliwości 438,650 MHz – urządzenie automatyczne zainstalowane na górze Przehyba 1175 m n.p.m. Na częstotliwości 145,2375 MHz czyli małopolskiej, fonicznej bramki globalnej sieci EchoLink o znaku SR9AMS przeprowadzono radio testy które wypadły bardzo obiecująco 🙂 . Urządzenie zainstalowane jest na Łysej Górze koło Limanowej.

Rozłożenie i podłączenie wewnątrz chłodnej i bardzo wilgotnej jaskini radiostacji z zakresami KF (HF), zaowocowało ciekawymi obserwacjami a przede wszystkim nasłuchami w zakresach radioamatorskich jak i broadcastowych. Do urządzenia nadawczo-odbiorczego podłączona została eksperymentalna antena helikalna.

Nie zabrakło łączności w paśmie obywatelskim PMR446 na wcześniej umówionym, górskim kanale 3 🙂

Po przeprowadzonych radio-testach udano się w dalszą pieszą wędrówkę – tym razem oznaczonym szlakiem 😉 zatrzymując się na znaczną chwilę by znów rozstawić radiostację amatorską oraz … zakosztować borówek! 😀

Serdeczne podziękowania oraz wymowne Bóg Zapłać! Zbigniewowi z Limanowej który zaprowadził naszą ekipę w przepiękne, dotąd nieznane miejsca w tym rejonie!

– Zbyszku chcemy więcej!, dalej!, częściej! 😀

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: