10.01.2022

Radioklucz Nowy Sącz – Styczeń 2022 – Szkolenie, kurs i warsztat

W sobotę 8 stycznia 2022 roku Radioklucz Nowy Sącz w ramach cyklu zajęć o nazwie #RadioEdukacja przeprowadził szkolenie radiooperatorskie ASR. Zainteresowana grupa osób około godziny 13tej spotkała się na Łysej Górze 731 m n.p.m. koło Limanowej (Małopolska). Po oprowadzeniu po pobliskim terenie zaczęto od prezentacji anteny na pasmo fal krótkich typu EFHW (EndFed-110), wraz e szczegółowym omówieniem części składowych oraz linii fiderowej z objaśnieniem różnic i zastosowań przewodów 50 Ohm oraz 75 Ohm.

Po zainstalowaniu anteny KF zaczęto omawiać zasilacz – podstawowe parametry itp. Omówiono również radiostację. Wytłumaczono jak poprawnie podłączyć zasilacz z urządzeniem nadawczo-odbiorczym zachowując przy tym bezpieczeństwo.

Przeprowadzono radiołączności spod znaku SR0RP z krótkofalowcami w kraju otrzymując przeważnie raporty S9 😀

Dokonano nasłuchów pasm krótkofalarskich 20 metrów, 40 metrów oraz 80 metrów. Z dużym zaciekawienie strojono VFO w zakresach radiodyfuzji KF z modulacją AM 🙂

Ekipa formującego się Radioklucza Kraków około 18stej opuściła szkolenie wstępnie umawiając się na aktywne działania w swojej okolicy już niebawem 😀 Mocne zainteresowanie tematem Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej powodowało dyskusje na temat, a odpowiedzi prowadzącego na zadawane pytania, odkrywały kolejne karty z dziedziny amatorskiej radiokomunikacji.

Na sam wieczór, przy radiostacji zostało wąskie grono – w tym uczestnik który państwowy egzamin przed komisją UKE ma już za sobą 😀 i oczekuje na świadectwo radiooperatora Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej. Podczas szkolenia prowadzono łączności UKF w paśmie 2 metry emisją J3E na częstotliwości 144,310 MHz z mocą 50 W oraz F3E w segmencie simpleksowym. Nie zapomniano również o modulacji C4FM 😉 oraz pracy przez przemienniki i bramkę globalnej sieci EchoLink.

Następnego dnia, w niedzielę 9 stycznia 2022 roku w ramach kursu ASR, podczas porannej kawy nasłuchiwano pasm KF oraz prowadzono liczne radiołączności aż do godziny 11.00. Na częstotliwości 14,230 MHz odebrano i zdekodowano obraz natany w technice SSTV. Dodatkowo około południa prowadzono radiotesty emisją F7W (C4FM) w paśmie 10 metrów. Omawiano przy tym podstawowe zasady prowadzenia łączności amatorskiej.

Weekendową radio-edukację zakończono wieczornymi dwugodzinnymi warsztatami ASR w Nowym Sączu, które po raz kolejny odbyły się wraz ze stałą grupą chętnych … +1 😉

Do zobaczenia w przyszłym miesiącu! 😀

Sekcja Łączności Radiowej Pobudki – Przekazujemy wiedzę z pasją!

Aby zapisać się na kursy radioamatorskie, szkolenia radiooperatorskie, warsztaty krótkofalarskie lub chcąc uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt telefoniczny z koordynatorem Sekcji Łączności Radiowej – Radioklucz. Jeśli chcesz zorganizować kurs, szkolenie lub warsztat radioamatorski w swojej okolicy, skontaktuj się z nami. Działamy na terenie całej Polski.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: