05.09.2020

Nowy radio-przemiennik foniczny FM na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ISS

Data 2 września 2020 roku społeczności radioamatorskiej z całego świata zapadnie w pamięci. O godzinie 1.02 czasu GMT na falach krótkofalarskiego eteru, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – International Space Station (ISS) uruchomiono analogowy radio-przemiennik foniczny pracujący w pasmach VHF i UHF, tzw. cross-band repeater.

„Zespół ARISS z przyjemnością informuje, że konfiguracja i instalacja pierwszego elementu naszego systemu radiowego nowej generacji została zakończona i obecnie trwają z nim amatorskie operacje radiowe. Ten pierwszy element, nazwany InterOperable Radio System (IORS), został zainstalowany w module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Columbus. IORS zastępuje system radiowy Ericsson i moduł pakietowy, które zostały pierwotnie certyfikowane do lotów kosmicznych 26 lipca 2000 r. (…)”
~ARISS

Częstotliwości wejścia i wyjścia:

Uplink – 145,990 MHz, emisja F8E (FM) + CTCSS: 67 Hz – VHF @ 2 m (Ziemia – ISS)
Downlink – 437,800 MHz, emisja F3E (FM) – UHF @ 70 cm (ISS – Ziemia)

Urządzenie nadawczo-odbiorcze przemiennika to radiostacja Kenwood D710GA. Całość wraz z zasilaniem została zmodyfikowana i przystosowana do potrzeb pracy ze stacji ISS.

Pierwsze przeprowadzone próby łączności poprzez ten nowatorski przemiennik, radioamatorzy oceniają na 5+ potwierdzając dobrą czułość odbiornika oraz dobry poziom sygnału na ziemi (nadajnik pracuje z mocą 5 W).

Do usłyszenia na nowym radioamatorskim radio-przemienniku! 😀 vy73!

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: