05.05.2021

SPØRP – Miłkowa 2021 #1

2 i 3 maja 2021 roku, dzięki uprzejmości właściciela terenu, odbyło się plenerowe, wewnętrze spotkanie Sekcji Łączności Radiowej – SPØRP (Radioklucz) na wzniesieniu Kobylnica (579 m n.p.m) w Miłkowej położonej w okolicy Jeziora Rożnowskiego i Beskidu Sądeckiego. Początkowo planowane trzydniowe (1, 2 i 3 V 2021) – niestety, ze względu na prognozowane niekorzystne warunki pogodowe, wewnętrzne spotkanie zostało zoptymalizowane do minimum jak informowaliśmy na stronie w kalendarzu naszych wydarzeń.

!!! UWAGA – KOMUNIKAT !!!
Ze względu na prognozowane (ICM) niekorzystne warunki atmosferyczne, planowane spotkanie jesteśmy zmuszeni zoptymalizować do opcji minimum. Opady deszczu, silny wiatr, możliwość wystąpienia burz to te czynniki atmosferyczne które uniemożliwiają spokojnie – pokazowe rozstawienie się ze sprzętem radiokomunikacyjnym amatorskim. Planowana jest praca w eterze na podanych częstotliwościach Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej oraz Pasma Obywatelskiego CB Radio – prawdopodobnie z wewnątrz radio-wozu (niestety, rozstawienie namiotu nie będzie możliwe).
O najbliższych plenerowych, wewnętrznych spotkaniach / pokazach Sekcji Łączności Radiowej – SPØRP (Radioklucz) będziemy informować z wyprzedzeniem podając informację w naszym kalendarzu na stronie radioklucz.pl

Opcja minimum i tak okazała się „strzałem w dziesiątkę”! 🙂

Na szczycie Kobylnicy stał radar lotniczy (obsługiwany przez 362 kompanię radiotechniczną w Miłkowej, 36 batalion radiotechniczny Kraków-Węgrzce, 3 Brygada Radiotechniczna we Wrocławiu, Wojska radiotechniczne).

Zainstalowanie na niewielkim, rozsuwanym aluminiowym 6 metrowym maszcie anteny o długości 7 metrów, podczas mocno wiejącego wiatru – nawet we dwie osoby, okazało się sporym wyzwaniem.

Po zainstalowaniu stacjonarnej anteny pracującej w paśmie 10 metrów, praktycznie od pierwszych chwil (nasłuch częstotliwości w okolicy 28,500 MHz modulacją jednowstęgową USB) dało się usłyszeć bardzo mocne stacje z zagranicy których średni raport wynosił S7. Czasem pojawiało się wahanie sygnału tzw. QSB co wskazywało na sygnał pochodzący z odbić propagacyjnych. Posiadając zamontowany do radiostacji Yaesu FT-991A przełącznik antenowy, bardzo szybko można było przełączyć się z stacjonarnej anteny 5/8 fali (Sirio Gain-Master) na helikalną samochodową (Sirio New-Delta) i zaobserwować – jak się okazało, niewielką różnicę zarówno w nadawaniu jak i w odbiorze.

Swój debiut na falach radioamatorskiego eteru rozpoczął jeden z młodych adeptów krótkofalarstwa prowadząc swoje pierwsze korespondencje radiowe w języku angielskim ze stacjami m. in. z Barcelony! 🙂
Dokonano również nasłuchu radioprzemiennika fonicznego (na fali bezpośredniej) FM SR5KP z Warszawy, nadającego na częstotliwości fal krótkich 29,680 MHz.

Łączności w radioamatorskim paśmie 2 metrów (UKF) w promieniu około 100 km nie były zaskoczeniem, ponieważ z Kobylnicy (579 m n.p.m) to pewien standard 😉 ale przeprowadzenie dwustronnego QSO (łączności) w paśmie 4 metrów, modulacją FM na odległość około 72 km, (Kobylnica <—> Kraków) z raportami S5 … S8 – to już coś wspaniałego! 🙂 Aktywność na 70 MHz odbywała się za pomocą radiostacji Motorola GM-900 i podłączonej anteny mobilowej, helikalnej.

Dokonywano prób / testów w paśmie 6 metrów na częstotliwości 51,510 MHz emisją F8E (modulacją FM) ze stacją mobilową z ósmego okręgu – niestety, słyszalność w jedną stronę na S1 🙁

Odbyły się również łączności w paśmie obywatelskim CB Radio, (głównie modulacją SSB) sprawdzając przy tym anteny New-Delta vs. Gain-Master oraz różne poziomy mocy nadawczych (FM 4 W, 2 W i 0,5 W, SSB do 12 W, do 6 W i do 1 W) z zaskakującymi wynikami 🙂 Prowadzono łączność (na fali bezpośredniej) m. in. z Dębnem i Lubinką k. Tarnowa, Jastrzewiem, Busko Zdrojem, Krosnem z raportami około S6, co jak na odległości średnio, około 50 km, daje dobry wynik.

W pierwszy dzień, (2 maja) temperatura około 13 °C, silny wiatr i momentami deszcz. Drugiego dnia, (3 maja) temperatura spadła do 4 °C a utrzymujący się silny wiatr nie ustawał. Plenerowa Ekipa Radioklucza w warunkach polowych rozgrzewała się parzoną na miejscu gorącą kawą a zamiast kiełbasek z ogniska, postanowiono zamówić pyszną pizzę z okolicznej, zaprzyjaźnionej restauracji z miejscowości Bartkowa k. Gródka nad Dunajcem.

Wybrane fragmenty z terenowego pobytu na Kobylnicy (Miłkowa).

 

Znaczniki czasowe do filmu (Time Marker):

0:09 – Łączności w paśmie amatorskim 10 metrów modulacją SSB z zagranicą (na fali odbitej) z EA3HXT (Hiszpania)

2:06 – Łączności w paśmie amatorskim 10 metrów modulacją SSB z zagranicą (na fali odbitej) z EB3DYS (Barcelona)

4:14 – Łączności w paśmie amatorskim 10 metrów modulacją SSB z zagranicą (na fali odbitej) prowadzone przez młodego adepta krótkofalarstwa 🙂

5:13 – Odbiór fonicznego radioprzemiennika w paśmie amatorskim 10 metrów modulacją FM z zagranicą (na fali bezpośredniej) SR5KP z Warszawy 29,680 MHz

6:15 – Odbiór prowadzonych łączności w paśmie amatorskim 4 metrów modulacją FM z Krakowa 70,290 MHz

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: