04.10.2021

Szkolenie radioamatorskie #8 w Rybniku

W sobotę 2 października 2021 roku, odbyło się teoretyczno-praktyczne, radioamatorskie szkolenie zorganizowane przez Romana Fritza Prezesa Fundacji Pobudka, indywidualnie dla osób z Rybnika i okolic. Zajęcia prowadził Paweł Kołodziej SP9FUN z Radioklucza Nowy Sącz.

O godzinie 09.15 rozpoczęto część teoretyczną omawiającą ogólne sposoby komunikacji za pomocą radiostacji w tym zalety i wady pomiędzy komunikacją smartfonem i komunikatorami internetowymi a radiotelefonem. Omówiono szczegółowo różnice pomiędzy ogólnodostępnym CB Radio i PMR a krótkofalarstwem skupiając się przede wszystkim na Amatorskiej Służbie Radiowej.

Do przerwy obiadowej planowanej na godzinę 14.00 poruszone zostały zagadnienia związane z zalecanymi sposobami nauki literowaniakodów Qslangu amatorskiegopasm – częstotliwości, oraz wielu innych, podczas których zadawano merytoryczne i ciekawe pytania na temat, skierowane do prowadzącego.

Zaprezentowanie i omówienie technicznego pola działań z zakresu radiokomunikacji ma za zadanie przede wszystkim uświadomienie początkujących radioamatorów o bardzo ważnym, często pomijanym temacie – a mianowicie: krótkofalowiec to przede wszystkim eksperymentator – konstruktor a niejednokrotnie badacz fal radiowych.

Podczas przerwy obiadowej około godziny 14.45 nasłuchiwaliśmy przeprowadzanych łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS (International Space Station) która prowadziła korespondencję radiową w ramach programu ARISS ze szkołą we Francji. Nasłuchy prowadzone były za pomocą radiostacji Baofeng w okolicach częstotliwości 145,800 MHz.

Po przerwie na posiłek od godziny 15.15 na falach radioamatorskiego eteru 2 metry z spod znaku Sekcji Łączności Radiowej – SP0RP za pomocą radiostacji Yaesu FT-991A, Yaesu VX-3 oraz Baofeng UV-5R prowadzone były przez uczestników – pierwsze łączności (QRP) pod okiem operatora SP9FUN.

Radio-kursanci swoje pierwsze łączności w eterze prowadzili ze stacją SQ9ABC (op. Agata). Prowadzono również korespondencje w tzw. „grupie” wraz z SP9FUN (op. Paweł) wyjaśniając przy tym prowadzenie relacji z kilkoma stacjami na jednej częstotliwości.

Zademonstrowane zostały praktyczne nasłuchy pasm fal krótkich (KF) modulacją AM na częstotliwości 225 kHz oraz modulacją SSB na pasmach 80 metrów, 40 metrów. Objaśniona została budowa anteny na fale krótkie typu End-Feed wraz z jej praktycznym zastosowaniem.

Do zobaczenia następnym razem w Rybniku podczas praktycznych warsztatów ze sprzętem radiokomunikacyjnym! 🙂

Szczególne podziękowania, Państwu Justynie i Romanowi Fritz za gościnę oraz udostępnienie pomieszczenia szkoleniowego 🙂 ZPB+

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: