02.08.2021

SPØRP – Przehyba 2021 #1

Od kilku lat w okresie wakacyjnym, w lipcu na górze Przehyba 1175 m n.p.m. (Małopolska, Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej) odbywają się dwudniowe, plenerowe pokazy łączności radiowej. Organizowane przez Sekcję Łączności Radiowej – SPØRP (Radioklucz Nowy Sącz) z cyklu #RadioPlener w ramach akcji informacyjnej #JestemRadioamatorem! odbyły się w sobotę i niedzielę 17 i 18 lipca 2021 roku, tradycyjnie przed schroniskiem górskim PTTK Przehyba.

Plenerowe, otwarte pokazy łączności radiowej mają na celu promowanie środowiska radioamatorskiego – krótkofalarskiego wśród osób przebywających na górze Przehyba (turystów). Wydarzenie jest niekomercyjne, a przede wszystkim ma charakter informacyjny, edukacyjny, techniczny, radioamatorski oraz promujący (Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej) Przehybę w radiowym w eterze.

Pierwszego dnia w sobotę, planowo około godzin porannych przywieziono sprzęt radiokomunikacyjny. Prognozowana niekorzystna pogoda (deszcz i dość silny wiatr), komplikowała decyzję o rozstawieniu namiotu reprezentacyjnego więc zaczęto montować anteny UKF a następnie KF (rozwieszano między drzewami antenę typu End-Feed o długości 23 metry). Kolejno, zainstalowano antenę GP 5/8 fali (Ground Plane) pracującą w pasmach 10 i 11 metrów. Dysponując długimi feederami (przewodami antenowymi), w prosty sposób można było doprowadzić sygnał do pomieszczenia w budynku schroniska.

Obserwując pogodę, korzystając ze skanów radarowych oraz detektorów burz, postanowiono rozłożyć tymczasowe plenerowe stanowisko radiowe zasilane z akumulatora auta (12 V) które w bardzo szybkim czasie, sprawnie można było przenieść do pomieszczenia schroniska. Ze względu na pogodę, zrezygnowano z rozstawienia innych systemów antenowych, dodatkowych prób i testów radiowych (tzw. opcja minimum).

Podczas podłączania urządzeń nadawczo-odbiorczych pojawiali się turyści oraz GOPR przechadzający się po okolicy i z zaciekawieniem przysłuchiwali się prowadzonym rozmowom w radioamatorskim eterze.

Po godzinie 19.00 postanowiono udać się „na przerwę” pracy w eterze 😉 czyli ognisko na wysokości 🙂

Nawet dla najmłodszych, rozmowa po przez radiostacje PMR okazała się świetną frajdą 😀

Podczas pracy na pasmach fal krótkich, słyszalne były znaczne trzaski generowane przez wyładowania atmosferyczne (QRN), co momentami znacznie utrudniało korespondencje. Na noc sprzęt radiokomunikacyjny przeniesiono do wcześniej odpowiednio przygotowanego pomieszczenia w budynku schroniska. Prowadzono również liczne łączności w paśmie obywatelskim CB Radio modulacjami SSB, AM i FM do późna w nocy 😉

Następnego dnia w niedzielę, pogoda również okazała się niekorzystna do rozstawienia namiotu.

Plenerowe, lipcowe pokazy łączności Radiowej Służby Amatorskiej organizowane przez Sekcję Łączności Radiowej – SPØRP (Radioklucz) w sobotę zaczęły się od wysłuchania (o godzinie 12.00) w kaplicy przy schronisku na Przehybie, Mszy św. wszech czasów (potocznie zwana Mszą św. trydencką) celebrowanej przez ks. Łukasza Szydłowskiego (FSSPX).

Do zobaczenia na miejscu i usłyszenia na falach eteru w sierpniu 2021 roku, podczas kolejnego spotkania na Przehybie! 🙂 www.radioklucz.pl/wydarzenie/przehyba2021-2

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: