01.05.2022

Radioklucz – Światowy Dzień Krótkofalarstwa (WARD) AD 18 IV 2022

Po południu 18 kwietnia 2022 roku kilka osób z nowosądeckiego Radioklucza świętowało Światowy Dzień Krótkofalowca (Krótkofalarstwa) – World Amateur Radio Day – WARD w Siedzibie Głównej w Częstochowie. W ten wyjątkowy dla radioamatorów dzień, postanowiono skromnie ale w zacnym zwartym gronie uczestniczyć na pasmach radioamatorskiego eteru, prowadząc radiołączności w paśmie fonicznym fal krótkich.

Głównie prowadzono łączności w paśmie 80 metrów za pomocą radiostacji Yaesu FT-991A na częstotliwościach w okolicy od 3,702 MHz do 3,735 MHz USB. Przeprowadzono kilkanaście łączności spod radiokluczowego znaku SPØRP uzyskując raporty R5 S9 w zdecydowanej większości z tzw. „plusami” – czyli w skali powyżej S9 🙂 Odbywały się również nasłuchy w telegraficznych częściach pasm 80 metrów, 40 metrów i 20 metrów a przede wszystkim odbierano i dekodowano obrazy transmisji SSTV ustawiając VFO w radiostacji na częstotliwość 14,230 MHz 🙂

Zainstalowana około 18 metrów nad „gruntem” antena, pełnowymiarowa delta – Red-Delta D82HD 600W+ po raz kolejny spisała się znakomicie! Dużym ułatwieniem podczas prowadzenia korespondencji radiowej okazały się słuchawki Creative Aurvana SE (Super X-Fi). Słuchawki podłączone zostały do dystrybutora – niezależnego czterokanałowego aktywnego rozdzielacza (wzmacniacza audio) Millenium HP4.

W drodze powrotnej z Częstochowy do Nowego Sącza postanowiono udać się – po drodze, na Zamek w Olsztynie by przeprowadzić nieskomplikowane #RadioTesty w paśmie VHF – 2 metry 🙂

Światowy Dzień Krótkofalarstwa (Krótkofalowca), World Amateur Radio Day, WARD – święto obchodzone corocznie 18 kwietnia w rocznicę utworzenia w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalarskiego (ang. International Amateur Radio Union – IARU).

Celem święta ustanowionego przez IARU jest upamiętnienie dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej dającej początek krótkofalarstwu bez granic.

hamRadio Logo

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Wydarzenia: